Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Posłowie PiS i Twojego Ruchu spróbowali spotkać się z więzioną w Rosji Nadiją Sawczenko

Posłowie PiS i Twojego Ruchu spróbowali spotkać się z więzioną w Rosji Nadiją Sawczenko

Zdjęcie zostało pobrano z profilu posłanniczki Gosiewskiej na FBMałgorzata Maria Gosiewska (PiS) oraz Tomasz Makowski (Twój Ruch) w składzie polsko-ukraińskiej misji obserwacyjnej przybyli 17 lipca do Woronieża, gdzie spróbowali spotkać się z więzioną w miejscowym areszcie śledczym Nadiją Sawczenko – ukraińskim jeńcem wojennym, która walczyła z prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy.

Nadija trafiła w ręce wroga, separatyści dostarczyli ją do Woroneża, gdzie została zatrzymana przez FSB pod zarzutem uczestnictwa w zabójstwie rosyjskiego dziennikarza na Donbasie (Sawczenko jakoby podała współrzędne ukraińskiej artylerii tego miejsca, gdzie dziennikarz stacji „Rossija” się znajdował).

Oprócz posłów na Sejm w misji uczestniczą także przedstawiciele Fundacji „Otwarty Dialog” mediów i ukraińskiego parlamentu – Oksana Prodan, Oleg Osuchowski i inni.

Jeden z członków misji Oleksander Bryginets został zatrzymany w Mińsku i nie mógł dołączyć do ekipy.

Mimo wielu prób i starań misji obserwacyjnej nie udało się uzyskać zgody na widzenie się z Nadiją Sawczenko. Polacy z Ukraińcami zorganizowali pod aresztem pikietę z ukraińskimi i polskimi flagami.

Takim sposobem chcą oni nagłośnić sprawę i zwrócić na nią uwagę rosyjskich władz i światowej wspólnoty.

Kierownictwo woroneskiego więzienia wpuściło jedynie adwokata i ukraińskiego konsula. To od nich wiadomo, że Sawczenko przez 8 dni prowadziła protest głodowy.

Małgorzata Maria Gosiewska przyjeżdżała w ubiegłych latach na Podole, jako obserwatorka wyborów parlamentarnych i jest dobrze znana w miejscowym środowisku polskim.

Redakcja

 

Poseł Gosiewska w Winnicy przy tablicy Piłudskiego na ul. Sobornej (24.11.2012 roku)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code