Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Porządkowanie mogił żołnierzy URL w Warszawie

Porządkowanie mogił żołnierzy URL w Warszawie

W ostatnich dniach października na prawosławnym cmentarzu na warszawskiej Woli Ukraińcy, mieszkający w Polsce, razem z przedstawicielami Ambasady Ukrainy, Attachatu Wojskowego oraz ukraińskich Sił Zbrojnych, odbywających kurs szkolenia na Akademii Sztuki Wojennej RP, wspólnie porządkowali groby żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej.

Na prawosławnym cmentarzu w Warszawie zachowało się ponad sto mogił żołnierzy i starszyzny Armii Petlury. Warto zaznaczyć, że taka akcja odbyła się po raz kolejny.

Ukraińskie groby żołnierskie dość łatwo rozpoznać. Na każdym kozackim krzyżu zawiązane są żółto-niebieskie wstążki. Na niektórych zamiast imion, nazwisk, daty urodzenia i śmierci widnieje napis: nieznany kozak URL i daty – 1917-1920.

Warto też powiedzieć, że wśród tych pochówków są miejsca ostatniego spoczynku wojskowej elity okresu wyzwolenia, m. in. kamienny krzyż generała Marka Bezruczki, który odznaczył się w czasie wydarzeń historycznych na początku wojny polsko-radzieckiej, znanych jako „Cud nad Wisłą”. Pod jego dowództwem 6 Dywizja Siczowa Armii URL, uformowana z internowanych ukraińskich wojskowych, podczas bitwy o Warszawę pomogła Polakom dokonać śmiercionośnego ciosu bolszewickim wojskom Tuchaczewskiego, ocaliwszy polską stolicę przed zniszczeniem.

– Naszym obowiązkiem jest zachowanie pamięci o rodakach, żołnierzach Ukraińcach, którzy walczyli nie tylko o niepodległość własnego kraju, lecz także pomagali innym narodom bronić się przed najeźdźcami – powiedział dowódca grupy ukraińskich „studentów” na Akademii Sztuki Wojennej pułkownik Oleg Jasiński. – Dowiedziawszy się, że Związek Ukraińców i przedstawiciele naszej Ambasady zamierzają zorganizować taką akcję, my chętnie dołączyliśmy do tej inicjatywy. Posprzątaliśmy opadłe liście, złożyliśmy świeże kwiaty i zapaliliśmy znicze pamięci – dodał.

Jak powiedział przedstawiciel ukraińskiej społeczności, oprócz stolicy Polski, groby żołnierzy URL znajdują się także w Aleksandrowie Kujawskim, Pikulicach koło Przemyśla, Lublinie, Krakowie, Łańcucie, Kaliszu, Kaliszu-Szczypiornie, Dęblinie, w miejscowości Płociczno koło Suwałk, w Piotrkowie Trybunalskim, Tucholi, Sosnówce i innych miejscowościach.

Igor Gałuszczak, opracowanie tekstu Irena Rudnicka, zdjęcia: RCM MO Ukrainy, 04.11.16 r.