Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Portrety Paderewskich znalazły się do Muzeum Pułaskiego w Warce

Portrety Paderewskich znalazły się do Muzeum Pułaskiego w Warce

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest instytucją współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Powiat Grójecki. Prezentuje polsko-amerykańskiego bohatera Kazimierza Pułaskiego i wielkich Polaków, którzy emigrowali do USA. Placówka od lat kolekcjonuje także eksponaty i pamiątki związane z Ignacym Janem Paderewskim.

Portrety polskiego pianisty i polityka II RP Ignacego Jana Paderewskiego, i jego małżonki Heleny trafiły 3 sierpnia do Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.

Gliński wraz z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim wziął udział w uroczystym przekazaniu obrazów. Dzięki decyzji ministra kultury i uprzejmości dyrekcji Muzeum Narodowego w Warszawie dwa portrety: Ignacego Jana Paderewskiego i jego małżonki Heleny z Rosenów Paderewskiej ponownie będą eksponowane w salonie Ignacego Jana Paderewskiego.

“To jedne z najbardziej znanych i najpiękniejszych portretów tej bardzo ważnej dla Polski pary. One będą tutaj oglądane, znalazły właściwe miejsce. […]. Paderewski był nie tylko wybitnym artystą, ale także – z czego nie do końca sobie zdajemy sprawę – popularną osobą i wspaniale tę popularność wykorzystał na rzecz wspólnoty narodowej” – powiedział wicepremier.

Marszałek Senatu Karczewski zwrócił uwagę na obraz przedstawiający Helenę Paderewską. “Druga postać tak ważna – żona. Powiem w imieniu polityków, którzy są wspierani przez żony: bez wsparcia naszych żon nie moglibyśmy tak intensywnie i z takim oddaniem pracować, z jakim pracował Ignacy Jan Paderewski” – mówił Karczewski.

W uroczystości wzięli udział także starosta grójecki Marek Ścisłowski oraz dyrektor wareckiego muzeum Iwona Stefaniak. Wydarzenie zakończył krótki koncert fortepianowy.

Obrazy pochodzą z posiadłości Paderewskiego – willi Riond-Bosson w Szwajcarii. Zbiory z willi pianista przekazał Muzeum Narodowemu w Warszawie na mocy testamentu z 1930 r. Autorem portretów jest franko-szwajcarski malarz Charles Giron, który był zaprzyjaźniony z Paderewskim. Portrety powstały w 1907 r.

Kiedy w 1967 r. otwarto w Warce Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego portrety pary Paderewskich trafiły do salonu poświęconego wielkiemu pianiście. Były tu prezentowane do 1988 r. Następnie wypożyczono je do – nieistniejącego obecnie – Muzeum Wychodźstwa Polskiego w Łazienkach Królewskich. Od 2004 r. zdobiły ściany gabinetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wiosną br. prezentowane były na wystawie czasowej w Muzeum Narodowym w Warszawie pt. „Paderewski”.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 05.08.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *