Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Poprawa sytuacji gospodarczej na Ukrainie może zatrzymać wzrost imigracji nad Wisłę

Poprawa sytuacji gospodarczej na Ukrainie może zatrzymać wzrost imigracji nad Wisłę

Fot. egospodarka.pl

„To zła wiadomość dla polskich pracodawców, zwłaszcza z branży budowlanej, przemysłu, logistyki i handlu” – pisze dziennik.pl.

Na te branże przypada aż 64 proc. wakatów, jakie zgłaszają przedsiębiorcy. Swoje prognozy eksperci Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej i agencji pracy Foreign Personnel Service podpierają m.in. analizą ankiet przeprowadzonych przez ukraiński portal OLX Praca. Wynika z niej, że 20 proc. osób, które dotychczas wyjeżdżały do pracy za granicę, nie ma zamiaru dalej tego robić.

Tę tendencję wzmacniają też optymistyczne dane z ukraińskiej gospodarki: rośnie ona obecnie w ponad 4-procentowym tempie, z ponad 10-procentowym wzrostem płac i wieloma inwestycjami w większych ośrodkach.

Rok 2020 będzie przełomowy pod względem tendencji migracyjnych Ukraińców. Prognozowane jest, że po raz pierwszy od kilku lat wskaźnik ich migracji netto może być pozytywny, co oznacza, że z Ukrainy wyjedzie mniej osób, niż do niej wróci – komentuje Paweł Kułaga z Foreign Personnel Service, ekspert PUIG.

Polscy eksperci podkreślają, że trzeba zadbać przede wszystkim o to, by ci, którzy już tutaj pracują, zostali na dłużej.

Słowo Polskie za: dziennik.pl, 20 grudnia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code