Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Ponad 80 osób dołączyło się do pisania VII edycji dyktanda z polskiego w Winnicy

Ponad 80 osób dołączyło się do pisania VII edycji dyktanda z polskiego w Winnicy

26 września 2020 r. oprócz uczestników z Winnicy we wrześniowym pisaniu tekstu o Bitwie Warszawskiej udział wzięła także młodzież ze Żmerynki, Chmielnickiego, Litynia i Chmielnika. Łącznie z zadaniem zmierzyło się 82 osoby w wieku od 11 do 60+ lat.

Spotkanie odbyło się na Uniwersytecie Technicznym. VIII edycje Dyktanda w stolicy Podola zaszczycili swoją obecnością przedstawiciel Konsulatu Generalnego RP w Winnicy konsul Sebastian Delura, nauczycielka Lidia Paulukiewicz, oddelegowana z ORPEG, prezesi i członkowie organizacji polskich oraz prorektor uczelni Switłana Denysiuk.

Pisanie tekstu poprzedziło wykonanie hymnów państwowych Polski i Ukrainy oraz słowa powitalne przedstawiciela polskiego konsulatu i Marii Kozyrskiej – prezesa CriP „Polonia”. Okoliczności w jakich odbywała się Bitwa Warszawska i ciekawostki związane z Winnicą w czasach Sojuszu Piłsudski-Petlura przypomniał Jerzy Wójcicki z Chrześcijańsko-Demokratycznego Związku Polaków w Winnicy.

Oprawę wokalną i taneczną imprezy zapewnił zespół „Victoria”.

W związku z dotrzymaniem wymogów sanitarnych w warunkach kwarantanny pisanie Dyktanda odbyło się w dwóch sąsiadujących ze sobą salach. Po sprawdzeniu tekstów wyłoniono zwycięzców w różnych kategoriach:

Dzieci i młodzież:

1 miejsce –  Anna Bojko  (Konfederacja Polaków Podola – Winnica),
2 miejsce Elżbieta Jakowlewa ( Centrum Polonia – Winnica),
3 miejsce – Aleksandra Chmilowska ( Berdyczow).

Dorosli:

1 miejsce –  Jana Tokar (Chmielnicki),
2  miejsce Oksana Slipko (Winnicki Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny Winnica),
3 miejsce – Wiktoria Bednarska  (Chrześcijańsko-Demokratyczny Związek Polaków).

Najmłodszy uczestnik: Weronika Strelbicka, 11 lat (Centrum Polonia),

Najstarszy uczestnik: Walentyna Obertyńska (Chrześcijańsko-Demokratyczny Związek Polaków).

Zwycięzcy zostali nagrodzeni upominkami ufundowanymi przez Fundację „Wolność i Demokracja” i Konsulat Generalny RP w Winnicy. Wszyscy inni otrzymali pamiątkowy notes i dyplom.

Redakcja, 26 września 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code