Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Pomoc świąteczno-noworoczna Senatu RP dla Polonii i Polaków za granicą

Pomoc świąteczno-noworoczna Senatu RP dla Polonii i Polaków za granicą

Spotkanie opłatkowe w Senacie RP z udziałem młodzieży ze Lwowa. Fot. Kancelaria Senatu RP

Co roku w okresie świąteczno-noworocznym Senat w sposób szczególny wspiera Polonię i Polaków za granicą.

W ramach wzmacniania pozycji środowisk polskich i polonijnych prowadzone są działania mające na celu podtrzymywanie ich tożsamości narodowej, a także ich aktywizację i integrację. W ten cel wpisuje się wsparcie dla  spotkań wigilijnych i noworocznych rodaków, albowiem służą one nie tylko przekazywaniu wiedzy o polskich tradycjach, zwyczajach, kulturze i historii, ale, co najważniejsze, podtrzymywaniu tych tradycji w rodzinach, wioskach, miastach, gminach, gdzie mieszkają Polacy, tak aby nie zanikły i były pielęgnowane w następnych pokoleniach.

Dzięki wsparciu Senatu Polacy za granicą spotykają się na wspólnej wieczerzy wigilijnej i śpiewaniu kolęd, uczestniczą w adwentowych i noworocznych spotkaniach i koncertach, a także biorą udział w jasełkach i spotkaniach mikołajkowych, podczas których najmłodszym wręczane są drobne upominki. Spotkania wigilijne i opłatkowe mają zarówno charakter nieformalny, odbywają się wtedy w obrębie parafii i organizacji polonijnych, jak również bardziej uroczysty i oficjalny.

W ramach pomocy charytatywnej udzielanej przez Senat w okresie Świąt Bożego Narodzenia polskie organizacje pozarządowe przekazują najbardziej potrzebującym rodakom paczki żywnościowe.

Oto kilka przykładów spośród wielu wydarzeń świątecznych, których organizację wspomaga Senat:

W Abakanie (Rosja) odbędzie się uroczysta gala bożonarodzeniowa, podczas której zaprezentowana zostanie wystawa planszowa pt. „Polskie Boże Narodzenie na Syberii: Wczoraj i dziś”.

Dofinansowanie otrzymała coroczna akcja Stowarzyszenia Nasza Gmina Dulczy Małej, polegająca na przekazaniu paczek żywnościowych dla parafii rzymskokatolickiej w Trembowli na Ukrainie.

Podarujmy Dzieciom Święta to program realizowany przez Fundację na Rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny w Białymstoku, w ramach którego przekazywane są paczki świąteczne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów z Białorusi, a także organizowane jest dla dzieci z Grodzieńszczyzny spotkanie świąteczne w Białymstoku.

Paczki świąteczne są przekazywane rodakom na Wschodzie w ramach programu pomocy charytatywnej i socjalnej dla polskich środowisk na Wschodzie, realizowanego przez Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie.

Akcja Paczka – Pomoc Polakom na Wschodzie jest realizowana przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej  od 1996 r.  Harcerze organizują zbiórki żywności w swoich środowiskach lokalnych, takich jak parafie, szkoły i uczelnie wyższe. Przed Świętami Bożego Narodzenia z zebranych darów przygotowywane są paczki, które zawożone są do środowisk polskich na terenie Ukrainy i Białorusi.

W ramach solidarności z rodakami na Wschodzie Fundacja Oświata Polska za Granicą, także korzystając z pomocy Senatu, prowadzi wieloletni program „Pomoc świąteczna na Białorusi i Ukrainie”, polegający na przekazywaniu paczek świątecznych dla niezamożnych rodzin polskich.

Warszawskie Towarzystwo Przyjaciół Wilna i Grodna przygotowuje „1000 świątecznych uśmiechów”  dla Polaków na dawnych Kresach. Chodzi o zapewnienie najmłodszym uczniom oraz dzieciom z biednych rodzin paczek ze słodyczami i żywnością w okresie przedświątecznym. Jest to nie tylko wsparcie materialne, ale także możliwość bezpośredniego kontaktu  z harcerzami, wolontariuszami i przedstawicielami polskich organizacji pozarządowych. W ten sposób kultywowane są więzi z ojczyzną, podtrzymywany kontakt z polskim językiem i polskimi tradycjami związanymi z  obchodami Świąt Bożego Narodzenia.

W odpowiedzi na skierowaną do marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego prośbę o wsparcie przez Kancelarię Senatu projektu realizowanego przez Ambasadę Polski na Białorusi,  polegającego na przygotowaniu paczek świątecznych dla polskich dzieci z mińskiego obwodu konsularnego, przekazano słodycze do tych paczek.

Wśród działań podejmowanych indywidualnie przez senatorów na szczególną uwagę zasługuje  tegoroczna 19. edycja Akcji Polacy-Rodakom, organizowanej przez senatora Stanisława Gogacza we współpracy z oddziałem lubelskim Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Akcja polega na zbiórce darów, przygotowywaniu i przekazywaniu biało-czerwonych paczek dla Polaków mieszkających za wschodnią granicą, szczególnie na Ukrainie. W ubiegłym roku dzięki darom i pieniądzom przekazanym na rzecz akcji udało się przygotować 4500 paczek, każda o wadze 15 kg..

Na zaproszenie marszałka Karczewskiego  uczniowie polskiej szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie uświetnili  swoim występem artystycznym senackie spotkanie opłatkowe, a także wzięli udział w programie edukacyjnym, m.in. zwiedzili Centrum Nauki Kopernik.

Słowo Polskie na podstawie informacji Kancelarii Senatu RP, 27 grudnia 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code