Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Pomoc przychodzi zza oceanu

Pomoc przychodzi zza oceanu

Źródło: http://www.slideshare.net/nasilowski/syberia-koo-psychologicze-wnp-ukswAmerykański episkopat KK dofinansuje duszpasterstwo rodzin, programy rozwojowe dla młodzieży, oraz nową ewangelizację w krajach Europy Wschodniej oraz krajów b. ZSRS.

2,5 mln amerykańskich dolarów przekaże episkopat kościoła katolickiego w Stanach Zjednoczonych na rozwój życia religijnego we wspólnotach na terenie Wschodniej Europy oraz krajów b. Związku Sowieckiego. Z pieniędzy amerykańskich katolików zaplanowano m.in. wybudować nowoczesny ośrodek planowania rodziny oraz naprotechnologii w diecezji Szombateli na Węgrzech oraz jasełka dla dzieci z ubogich rodzin w okolicach rosyjskiego Irkucka, który prowadzą siostry Albertynki.

W Usolu 90 km od Irkucka działa ośrodek socjoterapeutyczny, który prowadzą zakonnice ze Zgromadzenia św. Alberta Chmielowskiego (Brata Alberta). Podopiecznymi ośrodka jest 50 dzieci w wieku od 3 do 12 lat z różnym poziomem upośledzenia umysłowego.

Na rosyjskiej prowincji powszechnie panuje bieda i alkoholizm. Miejscowa młodzież nie ma możliwości normalnie rozwijać się. Świetlica, prowadzona przez Albertynki jest dla dzieciaków namiastką normalności i dobrą alternatywą na spędzanie wolnego czasu.

Usolski ośrodek – to także możliwość poznać kulturę Polski. Dzieci poznają polskie tradycje i zabawy a także atrakcje turystyczne polskich miast i Sanktuaria na terenie Rzeczypospolitej.

Patronem Sióstr Albertanek jest Brat Albert Chmielowski – powstaniec styczniowy, który w młodym wieku walczył z rosyjską okupacją pod dowództwem Leona Frankowskiego i Langiewicza a potem – Zygmunta Chmieleńskiego. Od 1880 roku w Zakonie Oo. Jezuitów. 12 listopada 1989 roku Albert Chmielowski został kanonizowany.

Słowo Polskie, 06.01.16 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code