Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Pomniki Jana Pawła II na Białorusi i walka ks. Bulki z pijaństwem w Mosarze

Pomniki Jana Pawła II na Białorusi i walka ks. Bulki z pijaństwem w Mosarze

Pomnik Jana Pawła II w MosarzeNiewielka wieś Mosar na północy Białorusi cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony turystów. Jeden z głównych powodów to – zabytkowy kościół Św. Anny, wybudowany w XVIII w. W kościele znajdują się relikwie Św. Justyna filozofa, przekazane białoruskim katolikom przez papieża Benedykta XVI.

W tej samej świątyni mieści się także wierna kopia figury Matki Bożej Michała Anioła. Ale szczególny interes turystów wywołuje pierwszy na Białorusi pomnik papieża Jana Pawła II, postawiony na placu przed mosarskim kościołem.

Monument postawiono kosztem miejscowego proboszcza Jozasa Bulki, uhonorowanego za krzewienie wiary tytułem kanonika przez papieża Polaka. Chociaż ks. Bulka zmarł jeszcze w 2010 roku w wieku 84 lat, ale dzięki niemu Mosar nie pozostał zwyczajną białoruską wioską na głębokiej prowincji, lecz jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w całym kraju.

Po tym, jak proboszczem w Mosarze został Jozas Bulka, katolicki kapłan rozpoczął wojnę duchową z pijaństwem wśród miejscowych mieszkańców. Udało mu się nawet doprowadzić do wprowadzenia zakazu miejscowej Rady Wiejskiej na sprzedaż alkoholu. W Mosarze ks. Bulka zorganizował Muzeum Trzeźwości, do którego miejscowi „producenci” bimbru przynosili swoje aparaty samogonowe. W tym muzeum można zobaczyć nawet deklaracje z podpisami mieszkańców o rezygnacji z picia alkoholu.

Teren wokół kościoła przekształcono w kwitnący sad z altanami, figurami i kwietnikami. W tym sadzie można zobaczyć mini-ZOO z dumnie przechadzającymi się strusiami.

W ślad za Mosarem pomnik Jana Pawła II dzięki staraniom polskich i białoruskich katolików pojawił się także w Witebsku (Mosar leży na terenie obwodu witebskiego). Odsłonięcie pomnika Ojca Świętego w tym mieście odbyło się 21 września 2008 roku, kiedy kościół katolicki obchodził 30-lecie wyboru Karola Wojtyły na papieża. Witebski pomnik przedstawia Jana Pawła II w momencie błogosławieństwa wiernych krzyżem. Wysokość monumentu – 4,5 m. Na czerwonym granicie wyrzeźbiono osobisty herb papieża oraz jego imię w dwóch językach – polskim i białoruskim i daty urodzin i śmierci wielkiego Polaka (1920-2005).

Igor Gałuszczak, Witebsk-Lwów, 19.08.16 r.


Śp. ksiądz Jozas Bulka

 

Pomnik Jana Pawła II w Mosarze

 

Pomnika Jana Pawła II w Witebsku