Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Polsko-ukraiński dialog wkracza w aktywną fazę

Polsko-ukraiński dialog wkracza w aktywną fazę

Źródło - fronda.pl16 września w Kijowie polscy i ukraińscy historycy rozmawiali o trudnych pytaniach polsko-ukraińskich stosunków w XX w.

Na początku drugiej połowy września w stolicy Ukrainy zorganizowano pierwsze posiedzenie w ramach Polsko-Ukraińskiego Forum Dialogu Historyków. Inicjatorami podobnych spotkań są polski i ukraiński Instytuty Pamięci Narodowej.

Celem Forum Dialogu jest doprowadzenie do bezpośrednich rozmów i dyskusji pomiędzy znanymi historykami z Polski i Ukrainy na temat trudnych pytań w stosunkach polsko-ukraińskich w XX stuleciu. Szczególnie ważnym jest dojście do porozumienia w sprawie konfliktu na tle etnicznym pomiędzy Polakami i Ukraińcami w latach II wojny światowej i okresie powojennym.

Decyzję o uruchomieniu międzypaństwowego dialogu podjęto podczas wizyty przedstawicieli polskiego Instytutu Pamięci Narodowej do Kijowa w maju bieżącego roku . To była pierwsza i w dużej mierze przełomowa podobna wizyta polskich historyków na Ukrainę.

– Po zmianie sytuacji politycznej w naszym kraju, po rewolucji godności, pojawili się realne uwarunkowania do budowania podstaw trwałej współpracy pomiędzy uINP i polskim IPN. Na niektóre strony w naszej historii musimy popatrzeć z innej perspektywy. W tych trudnych czasach, które dziś przeżywamy, trzeba dążyć do jedności i porozumienia w trudnych pytaniach, które dotyczą także naszej przyszłości – powiedział prezes uINP Wołodymyr Wiatrowicz.

W bieżącym roku obydwie instytucje uruchomili mechanizm wymiany informacji i doświadczeniem. Każda ze stron powołała grupę fachowców, którzy będą pracowali nad budowaniem fundamentu dla dialogu historycznego wokół trudnych pytań przeszłości.

Ukraińską stronę na spotkaniu w Kijowie reprezentowali: prof. Bogdan Hudź (Lwowski Uniwersytet Narodowy), prof. Leonid Zaszkilnak (LUN), prof. Igor Iliuszyn (Kijowski Uniwersytet Sławistyki), prof. Iwan Patrylak (Kijowski Uniwersytet im. Szewczenki), prof. Jurii Szapował (Instytut im. Kurasa). Członkiem ukraińskiej grupy został także Wołodymyr Wiatrowicz. W pierwszym posiedzeniu uczestniczyli także Oleksandr Zinczenko i Olena Gumeniuk (sekretarz).
Uczestnicy spotkania rozmawiali o zasadach działalności Forum oraz zorganizowaniu pierwszego zebrania założycielskiego jego członków.

Wcześniej odbyło się spotkanie polskiej grupy Polsko-Ukraińskiego Forum Dialogu Historyków. Zaproszono na nie prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Łukasza Kamińskiego. Przedstawicielami strony polskiej zostali: prof. Grzegorz Hryciuk (Uniwersytet Wrocławski), prof. Grzegorz Mazur (Uniwersytet Jagielloński), prof. Grzegorz Motyka (Polska Akademia Nauk), prof. Jan Pisuliński (Rzeszowski Uniwersytet), prof. Waldemar Rezmer (Uniwersytet Kopernika w Toruniu), dr Mariusz Zajączkowski (IPN). Wice-przewodniczącym polskiego zespołu został prof. Rezmer, sekretarzem – dr Dorota Lewsza.

Słowo Polskie, na podstawie informacji uINP, 19.09.15 r.