Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Polsko-ukraińskie spotkanie młodzieży w Кryżopolu

Polsko-ukraińskie spotkanie młodzieży w Кryżopolu

Po raz pierwszy miasteczko Кryżopol odwiedzili partnerzy ze szkoły nr 1 miasta Witkowa, położonego w województwie wielkopolskim. Gospodarze chcieli pokazać mieszkańcom „zurbanizowanej” Europy coś niezwykłego więc zaproponowali gościom podróż do wsi Bukatynka rejonu czerniowieckiego.

Pokonanie bezdroża wymagało dużo cierpliwości, ale efekt był tego wart. Odwiedziliśmy muzeum pod otwartym niebem, który stworzył ludowy artysta, rzeźbiarz Oleksij Aloszkin. Dzieci zobaczyły jego niesamowite rzeźby, wypełnione symbolicznymi wizerunkami dawnych Słowian, obejrzeli kolekcję dawnych naczyń, zapoznali się ze światopoglądem tej niezwykłej osoby. Małe „tarzanki” do woli huśtały się na różnych huśtawkach, zagrały razem z panem domu na przedziwnych instrumentach wykonanych ze zwykłych rzeczy, a później wzięły udział w warsztatach ze  stworzenia ceramicznego gwizdka.

Tymczasem nauczyciele wraz z kierowcą „wyczarowali” dzieciom pyszny obiad na ognisku. W drodze powrotnej mogliśmy podziwiać widoki kanionu dniestrowskiego w pobliżu wsi Оksanówka, dokąd zamierzamy później koniecznie wrócić. W szkole na nasz przyjazd czekali przedstawiciele władzy lokalnej. W ciągu pożegnalnego spotkania przemówił przewodniczący rady wsi O. Tretiakow. Zastępca przewodniczącego administracji państwowej w Kryżopolu W. Кruć prezentowała gościom prawdziwe wyszywanki, a dyrektor szkoły M. Martyniuk wręczył im kubki z wizerunkiem herbu Кryżopola i szkoły, a także T-shirty ze słonecznikami.

Jako symbol powstałej za ten okres przyjaźni podarowaliśmy gościom z Polski panneau w formie wieńca z wizerunkiem kwiatów w ukraińskich i polskich barwach. Później na dzieci czekał słodki poczęstunek i dyskoteka, a dorośli z udziałem zastępcy kierownika działu edukacji G.Godowan kontynuowali rozmowę na temat edukacji. Wicedyrektor szkoły w Witkowie Arleta Bekas opowiedziała o systemie edukacji w Polsce.

Łarysa Andronik, opracowanie tekstu Lidia Baranowska, 31 października 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code