Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Polsko-ukraińskie kontakty biznesowe w Żytomierzu

Polsko-ukraińskie kontakty biznesowe w Żytomierzu

18 października w Żytomierzu odbyło się Polsko-Ukraińskie Forum Biznesowe. Do omówienia wspólnych możliwości dołączyli się polska delegacja w składzie wiceburmistrzów, wiceprezydentów i wicemarszałków, ponad 20 ukraińskich przedsiębiorców, przewodniczący i przedstawiciele zjednoczonych hromad terytorialnych, centra biznesowe oraz organizacje społeczne.

Udział w forum wziął także deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy Bogdan Kytsak, który podkreślił ważne znaczenie nawiązania nie tylko kontaktów kulturowych, ale również mocnych kontaktów ekonomicznych pomiędzy krajami.

„Rzeczpospolita Polska jest jednym z głównych partnerów strategicznych Ukrainy. Nie tylko pod względem społeczno-politycznym, lecz także ekonomicznym. Potwierdzają to liczby, gdyż w strukturze partnerów, z którymi Ukraina prowadzi handel i rozwija kontakty gospodarcze, Polska posiada jedno z wiodących miejsc, jest to 6,89 proc. w 2018 roku. Obecna Rada Najwyższa demonstruje zamiar rozwiązywania problemów po to, aby stworzyć pozytywne warunki prawne do tego, żeby wchodziły tutaj zagraniczne inwestycje i po to, aby stworzyć maksymalnie przejrzyste zasady gry. Aby wszyscy zagraniczni partnerzy mogli inwestować w Ukrainę. Po to trzeba nam pokazywać, że są możliwości do inwestowania, i nie tylko Żytomierszczyzna, lecz cała Ukraina zyska na tym”, – mówi Bogdan Kytsak.

Przedstawiciele Polski opowiedzieli, że spodziewają się, że forum stanie się platformą, gdzie przedstawiciele obu krajów omówią i znajdą skuteczne decyzje do rozwoju biznesu.

„Są kwestie techniczne, na granicy wszystko ma być szybko, lecz najważniejsze – to narzędzia instytucjonalne i finansowe. Myślę, że na chwilę obecną nie działają one na tyle dobrze, żeby biznes polsko-ukraiński rozwijał się. Jest to moment, kiedy teoretycznie wszystko wydaje się łatwe. Ukraina bliżej Unii Europejskiej, ale wszystko nie postępuje tak szybko, jak by się chciało przedsiębiorcom. W Polsce potężny średni i mały biznes, który jest gotów inwestować i rozwijać relacje z Ukrainą, lecz nie jest to taki rozwój, jaki ma być” – zaznaczył Radca Ministra Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju RP Krzysztof Siwek.

Forum powołane nie tylko do nawiązania ścisłych kontaktów ekonomicznych, lecz daje możliwość przedstawienia gotowych projektów inwestycyjnych. W szczególności, projekty, dot. rozwoju miasta Malin przedstawił mer miasta Ołeksij Szostak.

„Dobrze, że przeszliśmy od kultury do budowania wspólnej przyszłości ekonomicznej. Zaprezentowane projekty wywołały ożywione omówienie w ramach dyskusji panelowych i w kuluarach. Przedsięwzięcie to położyło mocne fundamenty dla zbudowania strategicznego partnerstwa ekonomicznego z polskim biznesem, otrzymało dobre opinie z polskiej strony, zarówno jak i z ukraińskiej i teraz będzie tradycyjne” – podsumował Artem Szczuk – dyrektor Agencji Rozwoju Regionalnego.

Organizatorzy Forum – Agencja Rozwoju Regionalnego obwodu żytomierskiego oraz Żytomierski Obwodowy Związek Polaków Ukrainy – składają szczere podziękowania za udział w forum polskim partnerom Krzysztofowi Siwekowi, radcy Ministra Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju RP, Polsko-Ukraińskiemu Centrum Biznesu w osobie Wiktorii Świncickiej, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w osobie Karola Kubicy, Polsko-Ukraińskiej Izbie Gospodarczej w osobie Wiktorii Jałowenko, Andrzejowi Popoce oraz Feliksowi Kobieskiemu.

Słowo Polskie na podstawie informacji Żytomierskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, 26 października 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code