Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Polskie Stowarzyszenie Medyczne w Winnicy informuje

Polskie Stowarzyszenie Medyczne w Winnicy informuje

Swoją pierwszą publiczną akcję członkowie Polskiego Obwodowego Stowarzyszenia Medycznego w obwodzie winnickim przy współpracy z Winnickim Stowarzyszeniem Polskim Studentów Medyków przeprowadzili po porannej Mszy świętej w niedzielę 5 listopada w winnickim kościele kapucynów.

Partnerem podolskich lekarzy polskiego pochodzenia był polski producent leków „Polpharma”, który sfinansował druk ulotek w języku polskim i ukraińskim, informujących o profilaktyce zawału serca i udaru mózgu.

Wolontariusze polskich organizacji społecznych, zajmujących się poprawą zdrowia Podolan,  po zakończeniu Mszy przez pół godziny rozdawali ulotki oraz udzielali na bieżąco konsultacji medycznych osobom w podeszłym wieku.

W akcji wziął udział także lekarz pediatra PSM Wadym Kaszubski. – Celem naszych dzisiejszych działań jest informowanie o potrzebie aktywności fizycznej i kontrolowaniu swojej wagi i poziomu cholesterolu we krwi, a nawet takiego wskaźnika, jak obwód talii – poinformował lekarz pediatra.

Choroby serca i układu krążenia powodują najwięcej przedwczesnych zgonów na Ukrainie. W obwodzie winnickim ponad 80 procent z nich jest spowodowanych udarem mózgu, zawałem serca oraz innymi podobnymi chorobami. Dzięki wczesnemu rozpoznaniu choroby i działaniom, skierowanym na zmniejszenie wpływu szeregu czynników, można będzie ten wskaźnik istotnie zmniejszyć.

Fragment ulotki, informującej o profilaktyce zawału serca i udaru mózgu:

1. Uważaj na poziom ciśnienia krwi. Jeśli jego wartość jest większa 140-90 mm hg.art. – zgłosić się do lekarza i wykonywać jego zalecenia dotyczące leczenia. Choroba nadciśnieniowa może być bezobjawowa, jednak przy tym znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia ’ zawału serca i udaru mózgu. Pamiętaj o konieczności regularnego v leczenia nadciśnienia tętniczego krwi.
2. Regularnie sprawdzaj poziom cholesterolu we krwi. Poziom cholesterolu nie powinien być więcej niż 5,2 mmol/1. Obniżyć poziom cholesterolu we krwi można za pomocą diety i gimnastyki i terapii lekowej.
3. Powstrzymuj się od nałogów. Dla palących – udowodniony czynnik ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Niedokrwienna choroba serca 4 razy częściej występuje u palaczy w porównaniu z tymi, którzy me palą. Należy zaprzestać palenia tytoniu! Skonsultować się z lekarzem, jak łatwiej pokonać ten nałóg. Jest to bardzo ważna decyzja w Twoim życiu! Nie pij alkoholu!
4. Cukrzyca przyspiesza rozwój chorób układu sercowo-naczyniowego. Określ poziom glukozy we krwi – norma < 6 mmol/1. Jeśli zwyżkuje poziom glukozy, to wykonujcie mianowanie lekarza co do diety i leczenia.
5. Uważaj na wagę – oblicz swój wskaźnik masy ciała, masa (w kg) podzielona przez wzrost (w m2) do kwadratu. Norma < 25. Jeśli wskaźnik masy przekracza 25, to przeanalizuj swoją dietę i aktywność fizyczną. Zrób wnioski. Należy skonsultować się z lekarzem i wprowadzić zmiany w swoje życie.
Należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden wskaźnik – obwód talii. To bardzo ważne, ponieważ w przypadku, gdy obwód talii przekracza 88 cm u kobiet i 102 cm u mężczyzn, to wskazuje to na abdominalny typ otyłości, która często towarzyszy rozwojem i progresję chorobę niedokrwienia serca…

Słowo Polskie, 06.11.17 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *