Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Polskie MSZ odreagowało na przyjęcie nowej ustawy o edukacji na Ukrainie

Polskie MSZ odreagowało na przyjęcie nowej ustawy o edukacji na Ukrainie

Fot. http://www.dk.com.ua

7 września na przyjęcie przez ukraiński parlament nowej ustawy o edukacji odreagowały Rumunia, Węgry oraz Polska.

W wyjaśnieniach polskiego MSZ czytamy o tym, że „ministerstwu Spraw Zagranicznych RP proces zmian ustawy o edukacji na Ukrainie był znany od początku. Sprawa ta była m.in. poruszana podczas posiedzenia Komisji konsultacyjnej do spraw szkolnictwa mniejszości narodowych w kwietniu 2017 oraz spotkań Ambasadora RP z przedstawicielami Ministerstwa Oświaty i Nauki Ukrainy.”

W tekście projektu przyjętej przez Radę Najwyższą ustawy znalazła się wzmianka o możliwości używania w procesie nauczania języków obcych – angielskiego oraz oficjalnych języków Unii Europejskiej (red. także polskiego).

Wyjaśnienia MSZ w związku z ustawą o edukacji i nauczaniem w języku polskim na Ukrainie

W związku z publikacjami dot. rzekomego zakazu nauczania w jęz. polskim na Ukrainie, MSZ RP informuje co następuje.

Ministerstwu Spraw Zagranicznych RP proces zmian ustawy o edukacji na Ukrainie był znany od początku. Sprawa ta była m.in. poruszana podczas posiedzenia Komisji konsultacyjnej do spraw szkolnictwa mniejszości narodowych w kwietniu 2017 oraz spotkań Ambasadora RP z przedstawicielami Ministerstwa Oświaty i Nauki Ukrainy.

Strona ukraińska podkreślała konsekwentnie, że celem ustawy przyjętej ostatecznie 5 września nie jest rugowanie języków mniejszości narodowych.

Ustawa gwarantuje osobom należącym do grup etnicznych i mniejszości narodowych prawo do nauki w języku narodowym obok nauczania w języku ukraińskim w zakładach przedszkolnych i ogólnej oświaty (tj. szkoła podstawowa i szkoła średnia). Jednocześnie zapis ten zawiera gwarancję dotyczącą prawa uczenia języka narodowego w państwowych i samorządowych zakładach nauki lub przez narodowe  stowarzyszenia kulturalno-oświatowej.

MSZ będzie uważnie obserwować proces wdrożenia ustawy w życie i podejmie wszelkie niezbędne działania, by zapewnić Polakom na Ukrainie dostęp do nauki w języku polskim. Jesteśmy przekonani, że strona ukraińska dotrzyma zobowiązania do konsultowania z nami ew. regulacji dotyczących używania języków mniejszości narodowych.

Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Słowo Polskie, 09.09.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code