Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Polskie MSZ jest zaniepokojone zaostrzeniem konfliktu na wschodzie Ukrainy. Komunikat

Polskie MSZ jest zaniepokojone zaostrzeniem konfliktu na wschodzie Ukrainy. Komunikat

Fot. qha.com.ua

MSZ RP z zaniepokojeniem odnotowało eskalację konfliktu zbrojnego na Ukrainie, potwierdzoną przez oceny Specjalnej Misji Monitorującej OBWE. Liczba naruszeń rozejmu w Donbasie osiągnęła poziom nienotowany od stycznia 2017 roku.

Wyrażamy oczekiwanie, że uzgodnione na forum Trójstronnej Grupy Kontaktowej zawieszenie broni, które wchodzi w życie 23 grudnia, będzie w pełni przestrzegane, a podejmowane próby deeskalacji nie zostaną zaprzepaszczone.
Czynnikiem przyczyniającym się do zwiększenia napięcia jest wycofanie przez Rosję swoich przedstawicieli ze Wspólnego Centrum Kontroli i Koordynacji (Joint Center for Control and Coordination, JCCC), które nastąpiło 19 grudnia 2017 roku.

Polska, mająca w Specjalnej Misji Monitorującej OBWE drugi co do liczebności kontyngent z państw UE, odczytuje ten krok jako kolejną próbę pogorszenia bezpieczeństwa pracy monitorów i dalszego ograniczenia możliwości wykonywania przez nich zadań w terenie. Wyrażamy nadzieję, że strona rosyjska podejmie decyzję o niezwłocznym powrocie do JCCC.

Wspólne Centrum Kontroli i Koordynacji utworzono w 2014 r. W jego skład wchodzą wojskowi reprezentujący Rosję i Ukrainę. Mechanizm spełnia ważną rolę w ograniczeniu napięcia oraz implementacji porozumień mińskich, szczególnie w kwestii wycofania broni ciężkiej, rozminowania oraz naprawy infrastruktury cywilnej wzdłuż linii kontaktu.

Słowo Polskie na podstawie informacji MSZ RP, 24.12.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code