Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Polskie miasta Toruń i Bydgoszcz przekazały pomoc dla przesiedleńców i żołnierzy w ATO

Polskie miasta Toruń i Bydgoszcz przekazały pomoc dla przesiedleńców i żołnierzy w ATO

Jakub Herold - pierwszy po lewej

W ostatnich dniach stycznia do Chmielnickiego przybył pełniący wcześniej obowiązki wice-konsula RP we Lwowie oraz konsula RP w Rosji Jakub Herold. Dobrze rozeznany w problematyce wschodniej były dyplomata przywiózł wielką ilość paczek z ubraniami, puszki z konserwami i inne rzeczy, niezbędne dla przetrwania w trudnych warunkach.

Polacy dawnego Płoskirowa bardzo ucieszyli się z faktu, że ich dawny znajomy nadal udziela się na rzecz pomocy mieszkańcom Podola i już jako prezes Polsko-Ukraińskiego Stowarzyszenia w Bydgoszczy zorganizował akcję zbiórki pomocy przesiedleńcom z okupowanego Donbasu i Krymu. Do tej akcji chętnie dołączyli się także rodziny z miasta Chmielnickiego.

Razem z Jakubem Heroldem akcję koordynowali kurator obwodowego departamentu pomocy socjalnej Switłana Łukomska oraz prezes Obwodowego Związku Polaków Franciszek Miciński. Razem odwiedzili mieszkania, w których zadomowili się uciekinierzy ze strefy przeprowadzenia operacji antyterrorystycznej, pytając – czego najbardziej oni potrzebują i jakiej pomocy oczekują od państwa ukraińskiego oraz organizacji pozarządowych.

Gość z Polski zaprezentował wspaniałą znajomość języka ukraińskiego i zadeklarował, że takie akcje będą organizowane także w przyszłości.

Nieodpłatnie dostarczyć ładunek z pomocą humanitarną zgodził się przewoźnik rejsu Bydgoszcz-Chmielnicki Andrij Chorkawyj.

Przedstawiciele maćkowieckiej i szarowieckiej Samoobrony pod kierownictwem prezesa polskiej organizacji społecznej „Nowe życie” Włodzimierza Tomusiaka dostarczyli polski ładunek do strefy przeprowadzenia ATO.

Chmielnicki Obwodowy Związek Polaków

 Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code