Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Polskie kino oczami mieszkańców Kresów

Polskie kino oczami mieszkańców Kresów

14 marca w Polskim Klubie „Polonia” w Winnicy odbyło się spotkanie, poświęcone polskim reżyserom oraz filmom, przez nich stworzonym. Podobne spotkania na różne tematy, związane z Polską i polskością polski klub „Polonia” organizuje prawie każdej soboty.

Poprzednio organizatorzy razem z gośćmi dyskutowali o historii państwa polskiego, polskich malarzach i architektach oraz politykach. Jedno z wcześniejszych spotkań było poświęcone rodzinie, polskim tradycjom, które zachowały się na Podolu, nie zważając na represje komunistyczne. Dobrą tradycją  stały także „wieczory polskiego kina” w Klubie „Polonia”, na których widzowie np. niedawno z ciekawością obejrzeli „Katyń” Andrzeja Wajdy.

Ostatnie spotkanie Polskiego Klubu w Winnicy zostało poświęcone twórczości wybitnych polskich reżyserów. Jego uczestnicy samodzielnie przygotowali informację oraz materiał audiowizualny, który potem prezentowali szerszemu gronu gości. Tym razem prezentacja odbyła się z inicjatywy Ireny Troskot oraz Ludmiły Bortnik. Na imprezę, która odbyła się w lokalu na ul. Artynowa wzięło udział 18 osób, głównie – stali uczestnicy spotkań w ramach Polskiego Klubu „Polonia”.

Wybór tematu spotkania, które odbyło się 14 marca, okazał się bardzo trafny, ponieważ polska kinematografia może poszczycić się wieloma wybitnymi reżyserami o światowej sławie, których filmy, często niejednokrotnie, nominowano do Oskara. Za jednego z czołowych przedstawicieli polskiego kina należy uznać Andrzeja Wajdę, współtwórcy polskiej szkoły filmowej, Romana Polańskiego, którego film „Pianista” zdobył aż trzy Oscary, reżysera „sienkiewiczowskiej trylogii” Jerzego Hoffmana, dokumentalisty Krzysztofa Kieślowskiego oraz zdobywcę wielu prestiżowych nagród, Krzysztofa Zanussiego.

Ciekawie wybrane materiały o życiu i sukcesach wybitnych reżyserzy Polski w połączeniu z krótkimi fragmentami ich filmów, wywiadów i nagrań wzbudziły interes oraz kolejną dyskusję. Podczas prezentacji nie zapomniano także o młodych polskich twórcach – Radosławie Piwowarskim, Piotrze Trzaskalskim, Krzysztofie Krauze, i innych.

21 marca winnicki Klub „Polonia” planuje zorganizować spotkanie-przegląd polskiej komedii „Jak rozpętałem II wojnę światową” i serdecznie zaprasza chętnych do wspólnego przeglądania oraz dyskusji.

Ania Szłapak, 16.03.15 r.

 


{morfeo 776}

{youtube}{/youtube}