Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył rekordową karę na Gazprom i inne podmioty za Nord Stream 2

Polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył rekordową karę na Gazprom i inne podmioty za Nord Stream 2

Fot. Dziennik.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył karę w postępowaniu przeciw Gazpromowi i pięciu innym podmiotom odpowiedzialnym za finansowanie gazociągu Nord Stream 2.

Karę 172 mln zł ma zapłacić spółka Engie Energy za nieudzielenie informacji. Zdaniem Polski działania „konsorcjantów” mogą być próbą obejścia przepisów poprzez utworzenie spółki finansującej budowę gazociągu bez zgody organu antymonopolowego.

W sierpniu 2016 r. UOKiK uznał, że planowana koncentracja między Gazpromem oraz pięcioma spółkami międzynarodowymi mogłaby doprowadzić do ograniczenia konkurencji i przedstawił zastrzeżenia. Uczestnicy konsorcjum wycofywali wniosek. W praktyce oznaczało to zakaz połączenia.

Od kwietnia ubiegłego roku Urząd ponownie analizuje sprawę, prowadząc postępowanie antymonopolowe i postawił zarzuty sześciu spółkom, które podejrzane są o sfinansowanie transakcji, mimo braku zgody polskiego urzędu antymonopolowego.

Chodzi o przedsiębiorstwa należące do międzynarodowych grup: Gazprom, szwajcarska Engie, oraz holenderskie Uniper, OMV, Shell i Wintershall.

Słowo Polskie, 11 listopada 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code