Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Polski Sejm uczcił minutą ciszy pamięć ofiar rzezi wołyńskiej

Polski Sejm uczcił minutą ciszy pamięć ofiar rzezi wołyńskiej

W piątek 6 lipca posłowie minutą ciszy uczcili pamięć ofiar rzezi wołyńskiej.

11- Okrucieństwo, które towarzyszyło tamtym wydarzeniom nie ma odzwierciedlenia ani w przeszłości, ani w przyszłych wydarzeniach. My, Polacy, powinniśmy w szczególności o tym pamiętać, że ta zbrodni udokumentowana, udowodniona, nie jest odpowiednio uszanowana na Ukrainie. Pamiętając o tamtych wydarzeniach i także pomni słowom, które widnieją na pomniku Ofiar Katyńskich, że >>nie o zemstę, a o pamięć wołają ofiary<<, zwracam się o uczczenie pamięci tych ofiar minutą ciszy – zaznaczył poseł Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Według szacunków polskich historyków wskutek akcji, mianowanej „rzezią wołyńską” na terenie Wołynia i Galicji Wschodniej zamordowano około 100 tysięcy Polaków. 40-60 tysięcy zginęło na Wołyniu, 20-40 tys. w Galicji Wschodniej, co najmniej 4 tysiące na terenie dzisiejszej Polski. Terror spowodował, że setki tysięcy Polaków opuściły swoje domy, uciekając do centralnej Polski. Zbrodnia Wołyńska, według szacunków polskich historyków, spowodowała polski odwet, w wyniku którego zginęło ok 10-12 tys. Ukraińców, w tym 3-5 tys. na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

Według raportu „Ukraińcy o historii, kulturze i stosunkach polsko-ukraińskich” konflikt kozaczyzny z I RP znalazł się na pierwszym miejscu w zestawieniu najważniejszych wydarzeń z historii relacji polsko-ukraińskich. Na drugim miejscu wymienione zostały walki i próby współpracy w latach 1918-1921, następnie zbrodnia na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943-1944, akcja „Wisła”, represje doznane przez oba narody od ZSRR i III Rzeszy i walka przeciw tym okupantom oraz pomoc Polski dla Ukrainy od 1991 r.

Słowo Polskie, dzieje.pl, 11.07.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code