Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Polski Sejm obchodził stulecie Bitwy Warszawskiej

Polski Sejm obchodził stulecie Bitwy Warszawskiej

Jerzy Kossak. Cud nad Wisłą

Sejm obchodził 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Uchwała w tej sprawie została przyjęta przez aklamację. Posłowie oddali hołd bohaterom Bitwy Warszawskiej i obrońcom niepodległości RP.

W uchwale, której treść odczytała marszałek Sejmu Elżbieta Witek, w szczególności podkreśla się, że od końca lipca do pierwszych dni września 1920 r. doszło do zdecydowanego starcia Polski z bolszewicką Rosją.

„Krwawa walka toczyła się przez prawie pół tysiąca kilometrów, między Nieszawą nad Wisłą, Sokalem i Kolnem na granicy z Prusami, a od 13 do 15 sierpnia – na peryferiach stolicy RP – niedaleko Radzymina i Ossowa” – czytamy w uchwale.

„Wojsko polskie na czele z marszałkiem Józefem Piłsudskim uratowało nie tylko suwerenność naszej Ojczyzny, ale także system demokratyczny całej Europy. Powstrzymując ofensywę Armii Czerwonej, Polacy zapobiegli rozprzestrzenianiu się rewolucji komunistycznej na Europę, a tym samym zniszczeniu cywilizacji zachodniej ”- czytamy w dokumencie.

„Wojna 1919-1920 była wspólnym wysiłkiem całego narodu polskiego, wszystkich jego warstw społecznych i mniejszości narodowych” – zaznaczył marszałek Sejmu.

W rezolucji podkreślono, że „armia ukraińska, wojska białoruskie i żołnierze demokratycznej„ III Rosji ”walczyli z bolszewikami razem z Polakami”.

„Sejm RP, przekonany o szczególnym znaczeniu tych wydarzeń, ustanowił rok 2020 Rokiem Bitwy Warszawskiej. Dziś, w przededniu 100. rocznicy Cudu nad Wisłą, oddajemy hołd jego bohaterom, obrońcom niepodległości Rzeczypospolitej”- czytamy w rezolucji.

W dniach 13-15 sierpnia 1920 roku na wschodnich przedmieściach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Nazywa się „Cudem nad Wisłą” i jest uważany za 18. punkt zwrotny w historii świata, który zadecydował o zachowaniu niepodległości Polski i ocaleniu Europy przed bolszewizmem.

Jednostki wojskowe Ukraińskiej Republiki Ludowej były sojusznikiem wojsk polskich w decydującej bitwie z bolszewikami.

Sergij Porowczuk na podstawie informacji polskich mediów, 27 lipca 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *