Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Polski premier oficjalne wydał oświadczenie w odpowiedzi na słowa rosyjskiego prezydenta

Polski premier oficjalne wydał oświadczenie w odpowiedzi na słowa rosyjskiego prezydenta

Fot. pinterest.com

29 grudnia 2019 roku w języku rosyjskim na stronie Ambasady RP w Moskwie oraz w języku angielskim na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawiło się oświadczenie premiera Mateusza Morawieckiego na temat kłamstw Władimira Putina na temat Polski.

Morawiecki wyjaśnił, na czym polegają rosyjskie kłamstwa historyczne i zarzuty wobec Polski wypowiedziane w ostatnich dniach, związane z wrześniową rezolucją Parlamentu Europejskiego dotyczącą wybuchu II wojny światowej. Szef państwa rosyjskiego powiedział, że „przyczyną II wojny światowej był nie pakt Ribbentrop-Mołotow, a pakt monachijski z 1938 r” i że „we wrześniu 1939 r. Armia Czerwona w Brześciu nie walczyła z Polakami i w tym kontekście niczego Polsce Związek Radziecki w istocie nie odbierał”.

– Słowa Putina traktuję jako próbę ukrycia tych problemów. Rosyjski przywódca doskonale zdaje sobie sprawę, że jego zarzuty nie mają nic wspólnego z rzeczywistością i że w Polsce nie ma pomników Hitlera ani Stalina. Takie pomniki były na naszej ziemi wyłącznie wtedy, gdy stawiali je agresorzy i zbrodniarze – III Rzesza hitlerowska i Rosja sowiecka – oświadczył Morawiecki oraz dodał, że podpisany w sierpniu 1939 roku pakt Ribbentrop Mołotow nie był „paktem o nieagresji”, a w istocie – „sojuszem politycznym i wojskowym, dzielącym Europę na dwie strefy wpływów” i „prologiem do niewyobrażalnych zbrodni, jakie w ciągu następnych kilku lat miały zostać popełnione po obu stronach tej linii”.

Jak czytamy w oświadczeniu, „ZSRR i III Rzesza przez cały czas ściśle ze sobą współpracowały”, a bez „współudziału Stalina w rozbiorze Polski i bez surowców naturalnych, które Stalin dostarczał Hitlerowi, niemiecka machina zbrodni nie opanowałaby Europy. Ostatnie pociągi z dostawami jechały z ZSRR do Niemiec 21 czerwca 1941 roku – na dzień przed tym, gdy Niemcy hitlerowskie zaatakowały dotychczasowego sojusznika”.
Zdaniem Morawieckiego Hitler dzięki Stalinowi mógł „bezkarnie podbijać kolejne kraje, zamykać Żydów z całego kontynentu w gettach i przygotowywać Holokaust”. Ale zbrodnie komunizmu zaczęły się jeszcze przed II wojną światową. Wymienił w tym miejscu m.in., śmierć głodową milionów Rosjan na początku lat dwudziestych, Wielki Głód, w wyniku którego śmierć poniosło wiele milionów mieszkańców Ukrainy i Kazachstanu, a także Wielką

Czystkę, w ramach której zamordowano blisko 700 tysięcy przeciwników politycznych i zwykłych obywateli ZSRR, najczęściej Rosjan, także w tzw. „Operacji Polskiej” NKWD.

Słowo Polskie za: Ambasada RP w Kijowie, KPRM, dzieje.pl, 31 grudnia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code