Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Z perspektywy Kresów I RP » Polski piewca Ziemi Wołyńskiej

Polski piewca Ziemi Wołyńskiej

W Rówieńskiej Obwodowej Bibliotece Naukowej odbyły się obchody 205-lecia urodzin Józefa Ignacego Kraszewskiego, który był jednym z najpłodniejszych autorów literatury powszechnej.

Twórczość pisarza i poety obejmuje ok. 600 tomów powieści, utworów poetycznych i dramatów, a także prac etnograficznych, folklorystycznych, publicystycznych i artykułów krytyki literackiej.

Los Kraszewskiego ściśle związany jest z Wołyniem, gdzie mieszkał ponad 20 lat, badając historię regionu, opisując jego przyrodę i ludzi w książkach, które przetłumaczono jeszcze za życia na wiele języków.

W bibliotece odbył się wieczór literacki „Polski piewca Ziemi Wołyńskiej”, w którym wzięli udział Walentyna Daniliczewa – starszy współpracownik naukowy Rówieńskiego Muzeum Krajoznawczego, Lilia Owdijczuk – docent katedry języka ukraińskiego i metodyki wykładania Międzynarodowego Enonomiczo-Humanistycznego Uniwersytetu im. Akademika Stepana Demjanczuka, Jarosław Kowalczuk – przewodniczący Centrum Ukraińsko-Polskiego im. T. Sosnowskiego, Walentyna Jaroszuk – kandydat nauk historycznych, zasłużona pracownica kultury, dyrektor Rówieńskiej Obwodowej Biblioteki Naukowej.

Celem wydarzenia było spopularyzowanie twórczości J. I. Kraszewskiego o Wołyniu i naszym regionie, prezentacja wystawy książek pisarza i literatury o nim, przedstawienie zasobu elektronicznego Międzynarodowego projektu „Wirtualna rekonstrukcja dziedzictwa Józefa Ignacego Kraszewskiego”.

Serhij Porowczuk, 04.08.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code