Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » „Polski obóz rekreacyjny” po raz drugi w Żytomierzu

„Polski obóz rekreacyjny” po raz drugi w Żytomierzu

Na początku czerwca 2019 r. w Żytomierzu odbył się I turnus unikatowego projektu „Polski obóz rekreacyjny”.

Fizyczno-terapeutyczne zajęcia z zastosowaniem techniki Nordic Walking dla dzieci organizowane są w tym mieście po raz drugi.

Tegoroczny program obejmował zwiedzanie miejsc, związanych z polską kulturą i historią w Żytomierzu; warsztaty na temat zdrowego stylu życia; Nordic Walking oraz zajęcia fizyczno-terapeutyczne dla dzieci; udział w festiwalu kina; poznanie polskiej kuchni i wiele innych ciekawostek. Cieszymy się, że uczestnicy turnusu przez cały czas jego trwania mogli się posługiwać językiem polskim.

Udział w obozie wzięli dzieci w wieku 8-12 lat. W większości zajęcia odbywały się na świeżym powietrzu w przyjacielskiej atmosferze, zapewnionej przez opiekunów grupy, studentek wydziału filologicznego, matematycznego Żytomierskiego Uniwersytetu Państwowego. Codziennie dzieci z trenerem Ireną Snigurowską uprawiały Nordic Walking, a zajęcia fizyczno-terapeutyczne prowadziła Aleksja Trocenko.

Podczas zajęć, dzieci przypominały sobie, a ktoś po raz pierwszy zobaczył, symbole Polski, słuchały różnych polskich bajek i legend, także dowiedziały się o polskich świętach religijnych, polskiej kuchni, i co najgłówniejsze, rozmawiano z nimi po polsku.

Uczestnicy turnusu odwiedzili dużo ciekawych miejsc w Żytomierzu, w których wcześniej nie byli. W kościele św. Zofii zapoznali się z historią powstania tej świątyni. W ramach „Dnia muzyki, teatru i kino”, zwiedzili Żytomierski Teatr Lalek, gdzie oglądali w języku polskim bajkę „Kopciuszek” oraz szkołę muzyczną im. Wiktora Kosenki, gdzie wysłuchali kilka utworów słynnego polskiego kompozytora i pianista Fryderyka Chopina.

W ramach Festynu „Żytomierz Workshop 2019” młodzież uczestniczyła w queście „Gdzie mieszka zdrowie. Poruszaj się świadomie – żyj aktywnie”, gdzie otrzymali nagrody i wyróżnienie od organizatorów.

Wycieczka do Instytutu Pielęgniarstwa – była bardzo poznawcza i zaskakująca dla dzieci. Każde z nich miało możliwość wysłuchania lekcji i spróbować na praktyce ratowania ludzi w trudnej sytuacji. To, co na pewno każdy powinien znać, ale nie wie.

W ramach „Dnia Zawodów” dla dzieci zorganizowano wycieczkę do Policji oraz Straży pożarniczej w Żytomierzu. To, że bardzo ważne te zawody wiedzą wszyscy i bardzo ciekawym dla dzieci było bliżej poznać, dotknąć się do tego zawodu oraz ludzi, którzy tam pracują.

W jednym z kolejnych dni grupa wyjechała do Baranówki, gdzie zapoznała się z miejscową historią, kulturą i tradycji Polesia we wsi Polanka, które powstało w XVIII w., właścicielem jej był Karol Pruszyński. Zwiedzili także fabrykę porcelany. Bardzo ciekawym i poznawczym dla wszystkich było dowiedzieć się, że w 1838 roku polski pisarz Józef Kraszewski w liście do swego ojca, który mieszkał we wsi Omelne, powiat łucki, wspominał porcelanę z Baranówki – chwalił się, że dla niego przywieziono piękną wazę, salaterkę, 18 głębokich i 54 płytkich naczyń, dwa talerze kuchenne…

W ostatnim dniu, odbyło się spotkanie pożegnalne. Dzieci wspominały spędzone razem dni, to, co najbardziej im się spodobało, i czego się nauczyły. Jako prezent dla dzieci od organizatorów obozu, zorganizowaliśmy dla nich w Gnatyuk Art. Studio cudowne warsztaty „hand made” – sami malowali letnie eko-torebki, jakie na pewno przydadzą się dzieciom oraz będą jako wspomnienie o czasie w obozie.

Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i realizacji tego Obozu, m. in. organizacji „Pazl”, Dziecięcemu Klubowi „Weselka”, organizacji społecznej „Terytorium zdrowia, urody i sukcesu”. Głównym organizatorem Obozu wystąpiła organizacja społeczna „Studencki Klub Polski” w Żytomierzu.

Projekt został objęty wsparciem w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski w Żytomierzu, 13 lipca 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *