Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Polski gen Kamieńca

Polski gen Kamieńca

11 listopada to szczególny dzień, kiedy serca wszystkich Polaków, we wszystkich zakątkach świata, łączą się z ich Ojczystą ziemią Polską.

I Kamieniec Podolski, w którym już przez 30 lat działa przy katedrze śś Piotra i Pawła Polskie Stowarzyszenie Kulturalne Oświatowe im. Józefa Rolle, – nie jest wyjątkiem.

Z okazji Dnia Niepodległości i jubileuszu wspomnianego już Stowarzyszenia w miejskim Budynku Kultury odbył się świąteczny koncert, z udziałem konsula Generalnego RP w Winnicy –  p. Damiana Ciarcińskiego, prezesa Związku Polaków na Ukrainie – p. Antoniego Stefanowicza, prezesa Polskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. Józefa Rolle – Stanisława  Nagorniaka, prezesa Polskiego Stowarzyszenia im. św. Jana Pawła II w Kamieńcu Podolskim – p. Haliny Kostyniuk, przedstawicieli lokalnych władz,  zespołów artystycznych, księży rzymskokatolickich, sióstr zakonnych i podolskiej Polonii.

Rozdzielić radość z obchodów 30. rocznicy funkcjonowania  Stowarzyszenia, które faktyczne powstało jeszcze za czasów Związku Radzieckiego, przyjechali także jego przyjaciele z Opolskiego  Stowarzyszenia «Polonia-Kresy» na czele z prezesem p. Krystyną Rostocką.

Z wielkim szacunkiem wspominamy wszystkich dobrodziejów, które wspierali Polaków na podolskich Kresach, między innymi panią Aleksandrę Swiderską – prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Podola oraz innych. W oficjalnej części świętowania życzenia złożył Pan konsul, który wyraził radość z tego, ze już od trzydzieści lat miejscowi Polacy spotykają się, krzewią, rozwijają oraz przekazują polską kulturę i język następnym pokoleniom.  Także Pan Damian Ciarciński skierował słowo do wszystkich mieszkańców Ukrainy, które walczą, o swoją niepodległość i prawo mieszkać w swoim Państwie, podobnie jak i polski naród przez długi okres swojej historii. W imieniu władz miejskich sekretarz rady miasta p. Dmitrij Wasilianow podziękował członkom Stowarzyszenia za ich prace, którą przyczynią się do wzbogacenia i rozwoju kultury Kamieńca Podolskiego.

Podziękowania padały także pod adres Pani Wiesławy Kalisty, która już przez trzy lata pracuje przy Stowarzyszeniu im J. Rolle,  nauczycielkę języka polskiego dla dzieci i dorosłych.

Po oficjalnej części rozpoczął się uroczysty koncert z udziałem miejscowych polskich zespołów artystycznych. Między innymi – chór „Sursum Corda” (pod kierownictwem p. Stanisława Nagorniaka), zespół dziecięcy „Kwiat na Kamieniu” (pod kierownictwem p. Natalii Łysak), zespół instrumentalny (pod kierownictwem p. Wasylia Olijnyka) i wiele innych.

Polacy w Kamieńcu Podolskim – są nieoddzielną częścią wielonarodowej społeczności, częścią życia i kultury miasta. I powołania Polskiego Kulturalno-Oświatowego Stowarzyszenia imienia Józefa Rolle (jak i misia jego honorowego patrona) chronić i przekazywać historie i dziedzictwo narodowe i, szczególne, ten „polski gen” następnym pokoleniom mieszkańców Podola.

Aleksander Buczkowski, 19 listopada 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code