Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Polska wybudowała w Hołej Prystani nowoczesny przystanek dla promów

Polska wybudowała w Hołej Prystani nowoczesny przystanek dla promów

W obwodzie chersońskim z polskich pieniędzy w ramach programu „Polska pomoc” wybudowano przystanek promowy w miejscowości Hoła Prystań (obwód chersoński).

Od miesiąca w Hołej Prystani funkcjonuje nowoczesny przystanek dla promów, z którego korzystają mieszkańcy wyspy Biłogrudow. Łącznie 20 tys. Euro wydało Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach projektu „Rewitalizacja wspólnej przestrzeni w Hołej Przystani”, realizacja którego trwała od lutego do grudnia 2015 roku.

Budowę przystanku wykonano we współpracy z Fundacją Polityki Rozwojowej (Polska), Centrum Rozwoju Regionalnego „Top-Kaja” (Ukraina) oraz Rada Miasta Hołej Prystani (Ukraina).

Pod koniec ubiegłego roku odbyła się konferencja prasowa podsumowująca projekt, na której jego inicjatorzy uzasadnili potrzebę stworzenia promowego przystanku w Hołej Przystani, która by łączyła miasto z licznymi mieszkańcami pobliskiej wyspy Biłogrudow. W celu lepszego zrozumienia z jakimi problemami borykają się mieszkańcy miasta stworzono stronę internetową gopriplus.org, na której każdy mógł wskazać problemy w przestrzeni wspólnej, które wymagają rozwiązania. Problemy zostały podzielone na następujące kategorie: podtopienia, dostępność infrastruktury, śmieci, oświetlenie, infrastruktura do wypoczynku i „inne”.

Na podstawie odzewu mieszkańców wybrano najważniejsze z nich i zaproponowano proste rozwiązania, które mogłyby poprawić środowisko miejskie. Przeprowadzono także głosowanie, które pokazało, że poważnym problemem jest kwestia izolacji mieszkańców wyspy Biłogrudow od reszty miasta. Pierwszym krokiem na szlaku do rozwiązania tej kwestii jest budowa przystanku dla promów.

Projekt przystanku został stworzony wspólnie przez polskich i czeskich architektów przy współpracy specjalisty z władz miasta Hoła Prystań. Prace budowlane realizowane były od października do grudnia 2015 roku przez gospodarstwo rolne „Serpaniuk”. Celem projektu było stworzenie nowoczesnego ośrodka na wzór europejski, które będzie nie tylko przystankiem ale także miejscem spotkań i wypoczynku. Przystanek został wyposażony w panel słoneczny, punkt dostępu umożliwiający bezprzewodowe połączenie z internetem i kamerę monitoringu.

Słowo Polskie, na podstawie informacji KG RP w Odessie, 10.02.16 r.