Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Polska pomaga w odnawianiu Cmentarza Łyczakowskiego

Polska pomaga w odnawianiu Cmentarza Łyczakowskiego

Polsko-ukraiński program renowacji kamieni nagrobnych na mogiłach wybitnych postaci na Cmentarzu Łyczakowskim działa od 2008 roku. Finansowany jest on ze środków polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tegoroczne prace na starej lwowskiej nekropolii trwają od czerwca do jesieni. Część nagrobków, które stanowią szczególną wartość historyczną i kulturalną dla Ukrainy, odnawiane są ze środków przedsiębiorstwa „Lwowski Cmentarz Memorialny”.

– Przez szereg lat z rzędu Lwowska Rada Miasta wspólnie z MKiDN realizuje program renowacji polskich, ukraińskich oraz ormiańskich nagrobków na Cmentarzu Łyczakowskim. Każdego roku udaje się odnowić 5-6 kolejnych pomników, ciekawych z punktu widzenia zarówno polskiej, jak i ukraińskiej kultur. Wszystkie wydatki w ramach programu ponosi strona polska – poinformowała Lilia Onyszczenko, kierownik departamentu ochrony środowiska historycznego w Lwowskiej Radzie Miasta.

Natomiast dyrektor przedsiębiorstwa komunalnego „Muzeum Cmentarz Łyczakowski” Michał Nagaj zaznacza, że tylko każdy szósty odnawiany nagrobek należy do dziedzictwa ukraińskiego, reszta – polskie. Pan Michał wytłumaczył, jak wyglądają prace remontowe: „Na początku zbiera się komisja, która wyznacza, jakie nagrobki będą odnawiane. Z reguły początek renowacji przypada na czerwiec, chociaż faktyczna praca zaczyna się wtedy, kiedy temperatura staje się odpowiednia. Nad renowacją zabytków pracują polscy i ukraińscy specjaliści. Niektóre nagrobki są odnawiane w dwa etapy: pierwszy kończy się w bieżącym roku, a drugi zaczyna się już w następnym. Taki program już kolejny rok sukcesywnie jest realizowany w naszym mieście. Planujemy co najmniej pięć kolejnych lat takiej owocnej współpracy”.

Igor Gałuszczak, Lwów, 05.08.16 r.

Brama Cmentarza Łyczakowskiego w czasach II RP