Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Polska czasowo zawiesiła MRG z Ukrainą i Rosją

Polska czasowo zawiesiła MRG z Ukrainą i Rosją

Źródło: ostarbeiter.vn.uaW związku z tym, że w Warszawie w dniach 8-9 lipca odbędzie się szczyt NATO a w Krakowie 20-31 lipca – Światowe Dni Młodzieży 2016, podczas których Polskę odwiedzi w Papież Franciszek, strona polska postanowiła czasowo zawiesić od 4 lipca umowę o małym ruchu granicznym z Rosją i Ukrainą.

Mały Ruch Graniczny został wstrzymany od poniedziałku 4 lipca. Jednocześnie przywrócono także kontrole na granicy wewnętrznej Polski z innymi krajami Unii Europejskiej – z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą oraz w portach lotniczych i morskich.

Zawieszenie będzie trwało do czasu odwołania decyzji o wstrzymaniu małego ruchu granicznego.

Analogiczne tymczasowe ograniczenia są wprowadzane przez stronę rosyjską wobec obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. W sobotę, 2 lipca, na stronach Konsulatu Generalnego RP w Kaliningradzie pojawił się komunikat potwierdzający zawieszenie MRG przez stronę rosyjską od 4 lipca do odwołania.

Mały Ruch Graniczny między Polską, Rosją i Ukrainą obowiązuje od lipca 2012 roku. Umowa pozwala na bezwizowe przekraczanie granicy w celach turystycznych, rodzinnych i kulturalnych. Lecz większość mieszkańców strefy przygranicznej z obwodu kaliningradzkiego i Ukrainy wykorzystuje przepustki MRG do celów biznesowych, przewożąc do Polski alkohol i papierosy i wwożąc z powrotem materiały budowlane, sprzęt RTV i AGD, wykorzystując różnicę w wartości analogicznego towaru na własnym terenie. Posiadanie przepustki MRG zwalnia od potrzeby robienia wizy do Polski.

Słowo Polskie, 04.07.16 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code