Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Polscy eksperci w dziedzinie paleontologii oraz turystyki wzięli udział w warsztatach turystycznych w Winnicy

Polscy eksperci w dziedzinie paleontologii oraz turystyki wzięli udział w warsztatach turystycznych w Winnicy

W dwudniowym spotkaniu, poświęconym tworzeniu produktów turystycznych, które odbyło się w Winnicy oraz Illińcach wzięli udział goście z Polski – paleontolog, odkrywca śladów dinozaurów w Bałtowie Gerard Gierliński, menadżer ds. sprzedaży JuraPark Bałtów Roman Wadowski oraz przedstawiciel Polskiej Organizacji Turystycznej na Ukrainie Włodzimierz Szczurek.

Polacy przybyli do stolicy Podola na zaproszenie Winnickiego Centrum Rozwoju Lokalnej Samorządności, działającego w ramach programu „U-LEAD” oraz Winnickiej Państwowej Administracji Obwodowej. Przez dwa dni dzielili się oni z miejscowymi samorządowcami, przedstawicielami operatorów turystycznych, krajoznawcami oraz szefami placówek muzealnych sekretami prowadzenia sukcesywnego biznesu turystycznego, opartego o lokalne walory środowiska naturalnego.

Na przykładzie gminy Bałtów uczestnicy warsztatów dowiedzieli się o tym, jak obecność tzw. „czarciej stopki” – śladu jednego z prehistorycznych stworzeń na terenie województwa świętokrzyskiego, przy umiejętnym marketingu i współpracy biznesu, NGO i lokalnych władz, doprowadziła do rozwoju turystyki o niebywałej skali. Teraz rocznie gminę Bałtów odwiedza ponad 400 tys. turystów, oprócz atrakcji związanych z dinozaurami w JuraParku można skorzystać z licznych dodatkowych atrakcji – np. zimowej „Szwajcarii Bałtowskiej”, zwiedzić zwierzyniec oraz oceanarium.

Jednym z powodów, dla którego zaproszono polskich ekspertów była tzw. „Astroblema Illiniecka” – pozostałości uderzenia w Ziemię ponad 400 milionów lat temu potężnego meteorytu, który  spadł na terenie dzisiejszego rejonu lipowieckiego oraz illinieckiego oraz na stałe zmienił strukturę miejscowych skał a nawet roślinność. Polskie doświadczenie ma stać się bodźcem dla miejscowych hromad dla uruchomienia podobnej współpracy wszystkich zainteresowanych stron oraz stworzenia atrakcji turystycznej o skali ponadregionalnej.

W pierwszym dniu warsztatów spotkanie zaszczyciła swoją obecnością Agnieszka Góralska wice-konsul Konsulatu Generalnego RP w Winnicy.

Redakcja, 1 sierpnia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *