Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Polonika.gov.pl – portal o polskim dziedzictwie kulturowym

Polonika.gov.pl – portal o polskim dziedzictwie kulturowym

Fot. polonika.gov.pl

Polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uruchomiło portal Polonika o polskim dziedzictwie kulturowym za granicą.

Nowe źródło informacji dokumentuje obiekty powstałe do 2000 roku na ziemiach, które nie znajdowały się w granicach Rzeczpospolitej.

– Portal jest wypełnieniem pewnej luki, bo zdecydowanie za mało informacji na ten temat było dostępnych; w tej chwili to zostaje przełamane – mówił wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

Portal polonika.gov.pl. zawiera pięć wyszukiwarek i prawie pół tysiąca haseł z zakresu malarstwa, rzeźby czy założeń urbanistycznych na obszarze ponad 50 państw. Umieszczane są w nim nie tylko dzieła stworzone przez polskich artystów, ale również prace o polskiej tematyce, wykonane przez obcokrajowców, bądź powstałe z fundacji polskich rodzin.

– Portal jest projektem otwartym – przygotowywane są nowe hasła, te już istniejące są na bieżąco uzupełniane i poprawiane, wzbogacana jest również ich dokumentacja wizualna (zamieszczane będą zarówno archiwalne, jak i aktualne zdjęcia obiektów). Każda osoba odwiedzająca stronę może włączyć się w jej tworzenie – zgłaszając na znajdujący się na stronie adres kontaktowy obiekty nowe lub informacje dotyczące tych już istniejących – napisano w informacji prasowej MKiDN.

Słowo Polskie, 13.06.17 r.

1 Comment

  1. Doskonała idea i jak zauważyłem świetnie dopracowana. Spodobała mi się mapka z naniesionymi obiektami, dzięki której od razu widać jak duży wpływ mają Polacy na kulturę całego świata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code