Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Polonijny Dzień Dwujęzyczności w dawnym Płoskirowie

Polonijny Dzień Dwujęzyczności w dawnym Płoskirowie

Przepiękne zabytkowe obrazy, także o tematyce patriotycznej zaprezentował Oleksander Czernow.W sobotę 15 października w Chmielnickim Obwodowym Naukowo-Metodycznym Centrum Kultury odbyła się impreza pod tytułem „Polonijny Dzień Dwujęzyczności”. W przeciągu kilku godzin brzmiały występy solistów i recytatorów, wykłady o historii Podola i wybitnych Polakach oraz muzyka ukraińskich i polskich kompozytorów.

Przygotowanie imprezy odbywało się pod kuratelą Dariusza Markiewicza, nauczyciela języka polskiego, oddelegowanego do Płoskirowa przez ORPEG (Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą). Polonista podkreślił, że poza granicami Polski pracuje 100 jego kolegów, uczących języka i kultury polskiej – na Ukrainie, w Kazachstanie, Rosji, gdzie też mieszkają Polacy, których Sowieci zmusili do zmiany miejsca zamieszkania w latach 30. ubiegłego wieku.

– Na Ukrainie pracuje 46 polonistów z ORPEG, kiedy w Argentynie czy Turcji tylko po jednym. To podkreśla dawną więź historyczną między naszymi narodami i wielkie zainteresowanie mieszkańców Ukrainy w nauczaniu się języka i kultury polskiej – mówił Markiewicz.

Fascynującą historię jednego roku życia narodowego bohatera Polski Tadeusza Kościuszki w Międzybożu przedstawili gościom pracownicy rezerwatu „Międzybóż”, usytuowanego w ścianach zabytkowej polskiej twierdzy.

Swoje talenty rozkrywały dla widowni Eugenia Biełowa-Bogdan, Oleksander Koszowyj, Witalij Samojluk i wielu innych. Swoim śpiewem święto upiększały Walentyna Masłowska, laureatka licznych konkursów artystycznych oraz zespół „Rozmaryn”. Przepiękne zabytkowe obrazy, także o tematyce patriotycznej zaprezentował Oleksander Czernow.

Organizatorzy Polonijnego Dnia Dwujęzyczności: Polsko-Ukraińskie Centrum, działające przy Chmielnickim Uniwersytecie Narodowym, Obwodowy Ośrodek Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów, Chmielnicki Obwodowy Związek Polaków oraz Kulturalno-Oświatowe Centrum im. Słowackiego w Chmielnickim.

Słowo Polskie, Franciszek Miciński, 17.10.16 r.