Jesteś tutaj: Home » Без рубрики » Polonijne organizacje na Ukrainie

Polonijne organizacje na Ukrainie

1. Towarzystwo Kultury polskiej Ziemi Lwowskiej, oddział w Sądowej Wiszni

– strona, poświęcona działalności Polonii przygranicznego miasteczka w woj. Lwowskim. Stare i nowe zdjęcia Sądowej Wiszni i kresowego chóru „Lilia”. Wiadomości z życia kościoła i Polaków.

http://www.tkpzl.wizyt.net/

2. Chmielnicki Obwodowy Ośrodek Związek Polaków Ukrainy

– wydarzenia i wiadomości z życia Polonii miasta Chmielnickiego.

http://www.polonia.in.ua

3. Związek Polakow na Ukrainie. Oddział w Sławucie

– Kontakty, informacje i aktualności polonijnej organizacji, zrzeszającej ludzi, polskiego pochodzenia w Sławucie, woj. Chmielnicki.

http://www.spslawuta.at.ua/

4. Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie

– Kontakty, informacje i aktualności z życia Polonii w Żytomierzu

 

http://zozpu.zhitomir.net

5. Centrum Kultury Polskiej im. T.Padury – Koziatyn

W kwietniu 2007 roku Stowarzyszenie zostało zarejestrowane jako Koziatyńska Rejonowa Organizacja Społeczna „Centrum Kultury Polskiej im Tymosza Padury” w Koziatyniu i wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego. Na dzień dzisiejszy zrzesza 60 rodzin – Polaków, mieszkających w Koziatyniu oraz sympatyków kultury polskiej. Przy Stowarzyszeniu dzała Kresówy zespół pieśni i tańca „Podolski kwiat”

http://ckp.pp.ua/

 

 

1 Comment

 1. Ukraina składa się z wielu narodowości .Podobno ponad stu. W tym jak wiemy bardzo dużej polskiej diaspory, która tu żyje i kultywuje polskie narodowe zwyczaje . To jedna strona a z drugiej strony chcę zauważyć, że żyjąc na Ukrainie tak duże środowisko winno coś robić dla tego kraju .Nie jest tak , że nic nie robi ale życie podrzuciło naszej diasporze szczególną okazję by zrobić coś jeszcze, coś więcej, coś wspaniałego, pięknego dla kraju gdzie się żyje ,pracuje i egzystuje .
  Taką okazję generuje aktualnie tworzona reforma samorządowa .W związku z tym to już nie państwo będzie odpowiadało za szczegóły bezpieczeństwa lokalnego mieszkańców gmin i małych miast.Z reformy samorządowej wynika ,że lokalne społeczności będą same organizowały samoobronę w sytuacjach nadzwyczajnych tzn w pożarach,wypadkach drogowych ,budowlanych czy
  anomaliach pogodowych, które tak często utrudniają życie jak śnieżyce,ulewy czy gradobicia a ostatnio również męcząca susza. Podatnicy płacą podatki więc należy im się usługa ratownicza , konkretna, skuteczna nie jakaś bo z tym zawsze wiąże się życie ludzkie.Za późna interwencja np w wypadku drogowym to pewna śmierć. Dla przykładu podam że codziennie giną na Ukrainie 10 do 15 osób w tym co najgorsze również dzieci. Więc od teraz za to bezpieczeństwo odpowiada wójt czy burmistrz ze swoimi urzędnikami. Nie trudno sobie wyobrazić, że w sytuacji nadzwyczajnej przecież urząd gminy sam nie może nic zrobić nie dysponując specjalną siłą ,oddziałem przeszkolonym i wyposażonym odpowiednio.
  Na całym świecie tą rolą zajmują się gminne i miejskie ochotnicze straże pożarne.Na całym świecie nawet w Afryce czy Ameryce południowej.
  Stąd mój pomysł aby polska diaspora zaczęła tworzyć ochotnicze straże pożarne .Teraz właśnie jest ten moment gdzie polska sfera może zrobić coś wspaniałego dla Ukrainy , kraju swojego osiedlenia.Teraz i tylko teraz bo za chwilę całe społeczeństwo zorientuje się i przystąpi gremialnie do tworzenia wspomnianych organizacji. Będą do tego nawoływali lokalni liderzy,wójtowie ,merowie oraz przedstawiciele rejonowej administracji.Tymczasem Polonia tutejsza może sama z poczucia potrzeby zorganizowanego działania w sferze bezpieczeństwa, zrobić to z własnej inicjatywy.To poprawi lokalne bezpieczeństwo ale także da olbrzymią satysfakcję uczestnikom tego procesu. Jest tu duże pole dla wszystkich organizacji społecznych ale także dla wszystkich bez wyjątku mediów polonijnych.Dzialalnosc w tej społecznej sferze,uratowanie czyjegoś życia ,pomoc bliźniemu to wielka satysfakcja i wielki honor.
  Należy dodać,że obecnie w Polsce trwa wielka modernizacja ochotniczych straży pożarnych ponieważ za olbrzymie pieniądze unijne zakupywane są przez gminy nowe samochody ratownicze a zbędne ale jeszcze w dobrym stanie mogą być przekazywane dla OSP w Ukrainie.Dobrym przykładem może być tu wieś Strzelczyska gdzie OSP już została powołana ,czyni się kroki by zbudować strażnicę ,w czym Fundacja Polonia pomaga a 3 samochody będą przekazane w najbliższym czasie .W tym jeden z Holandii. Wielce pomocne może być tu zawieranie współpracy partnerskiej gmin.W poprzednim ubogim okresie
  Gdy w Polsce była podobna sytuacja załatwiłem z Holandii 58 samochodów pożarniczych za darmo i kilka ambulansów .Było to możliwe dlatego ,że sprzyjały temu przepisy celne co na Ukrainie jeszcze nie nastąpiło. Pytanie -czy nastapi-pozostawiam bez odpowiedzi.
  Bogdan Utrata
  Członek dożywotni Międzynarodowego Stowarzyszenia Komendantów w Waszyngtonie
  Wiceprezes Fundacji Polonia Gospodarcza Świata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code