Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Poloniści Chmielnickiego wzięli udział w szkoleniach w ramach międzynarodowego projektu

Poloniści Chmielnickiego wzięli udział w szkoleniach w ramach międzynarodowego projektu

W dniach 23-29 czerwca kieleckie Stowarzyszenie Integracja Europa – Wschód zorganizowało wizytę szkoleniową na Ukrainie. Był to pierwszy etap projektu pn. „Rozwój polskiej edukacji na Ukrainie poprzez wsparcie Katedry Filologii Słowiańskiej Chmielnickiego Uniwersytetu Narodowego”.

W czasie wizyty na Ukrainie zorganizowano szkolenia metodyczne dla uczestników projektu tj. pracowników naukowych Katedry Filologii Słowiańskiej – kierunku filologia polska.

Tradycyjnie goście z Polski zostali przyjęci bardzo gościnnie, a partnerzy projektu zorganizowali uroczystą inaugurację w auli Chmielnickiego Uniwersytetu Narodowego.

Podczas inauguracji w obecności licznych uczestników i mediów wystąpili przedstawiciele partnerów projektu tj.:

– prof. Mykoła Jochna – prorektor ds. spraw współpracy z zagranicą w Chmielnickim Uniwersytecie Narodowym;
– prof. Jerzy Szałapko – dyrektor Polsko – Ukraińskiego Centrum Integracji Europejskiej w Chmielnickim;
– Igor Melnyczuk – dyrektor 33 Kanału TV w Chmielnickim;
– Krzysztof Kalita – prezes Stowarzyszenia Integracja Europa – Wschód – lidera projektu.

Warto również dodać, iż podczas spotkania wystąpił także Ołeksandr Prokopow – przewodniczący Rady rejonowej miasta Chmielnickiego, który oficjalnie objęło patronat honorowy nad projektem.

Szkolenia prowadzone były każdego dnia w siedzibie Ukraińsko – Polskiego Centrum Integracji Europejskiej i cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Oprócz 10 pracowników Katedry Filologii Słowiańskiej do uczestnictwa w szkolenia dołączyli również studenci. Każdego dnia w szkoleniach uczestniczyło niemal 30 osób! To kolejny dowód na bardzo duże zainteresowanie językiem polskim na Ukrainie.

Tydzień spędzony na Ukrainie przez przedstawicieli SIEW był również okazją do pracy nad dalszymi działaniami projektu. Dzięki temu opracowano materiały do reportaży promujących kierunek filologia polska na Uniwersytecie w Chmielnickim. Reportaże wyemituje partner projektu 33 Kanał TV w Chmielnickim.

W kolejnych miesiącach zaplanowano organizację wielu interesujących wydarzeń związanych promowaniem języka polskiego na Ukrainie.

Będą to m.in.:

– wizyta studyjna w Polsce dla uczestników projektu,
– międzynarodowa konferencja pod hasłem „Język polski w ukraińskiej edukacji w perspektywie integracji europejskiej”.

Zaplanowano także uroczystą organizację obchodów 10 rocznicy działalności Ukraińsko – Polskiego Centrum.

Projekt jest współfinansowany przez Departament Dyplomacji Publicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2014”.

Na podstawie informacji SIEW

 

Zdjęcia ze szkolenia w Chmielnickim

{morfeo 616}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code