Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Politolog Kazimierz Woycicki w Winnicy zapowiedział rychły upadek Rosji oraz specjalną rolę dla Ukrainy w Unii Europejskiej

Politolog Kazimierz Woycicki w Winnicy zapowiedział rychły upadek Rosji oraz specjalną rolę dla Ukrainy w Unii Europejskiej

Jak postrzega Zachód Ukrainę oraz wydarzenia, które tutaj się odbywają, zaczynając od Majdanu do wojny na wschodzie tego państwa? Odpowiedź na to pytanie spróbował udzielić w Winnicy znany polski politolog, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, Kazimierz Woycicki. 19 grudnia na sali Galerii „Interszyk” odbyło się spotkanie z cyklu polsko-ukraińskiej platformy dyskusyjnej, tematem którego były „Europejskie reakcje na rosyjską agresję na Ukrainie”.

Kilkoma laty wcześniej dr. Woycicki już odwiedzał Podole. Wtedy na sali winnickiego uniwersytetu pedagogicznego przeprowadził on lekcję, poświęconą rzekomej hegemonii Rosji i jej wpływie na kształtowanie polityki światowej. W grudniu 2014 roku politolog, specjalizujący się na tematyce wschodniej, kontynuował prognozowanie rozwoju sytuacji na Ukrainie oraz upadku gospodarczego Rosji w najbliższych latach.

Poprzednia wizyta Kazimierza Woycickiego odbyła się w czasach, kiedy prezydentem Ukrainy był Wiktor Janukowicz. Ówczesne słowa doktora nauk politycznych o rozpadzie Federacji Rosyjskiej oraz rychłej stagnacji gospodarczej tego państwa, brzmiały co najmniej mało prawdopodobnie. Ceny ropy naftowej biły rekordy cenowe, sięgając czasami nawet 140 USD za baryłkę. Dzisiaj można stwierdzić, że prognozy dr. Woycickiego zaczęły się sprawdzać dużo wcześniej, niż w zapowiedzianych przez niego latach 2030-2040.

Jeżeli by jeszcze 30 lat temu ktoś mi powiedział, że ZSRS się rozpadnie, to trudno było by mi w to uwierzyć. Owszem, w dalszej perspektywie, przewidywałem taki rozwój sytuacji. Ale co mamy dziś? Rosja – to zaledwie 3% światowej gospodarki, kraj, średni poziom zaludnienia w którym stanowi 2,5 człowieka na kilometr kwadratowy. Poza tym – duże zróżnicowanie etniczne oraz dominacja części europejskiej nad azjatycką. Już w bardzo bliskiej przyszłości Federacja Rosyjska zmierzy się z ogromnymi problemami gospodarczymi, które są skutkiem nieudolnej polityki Putina, a Ukraina po Majdanie otrzymała szansę przejąć po Polsce rolę koordynatora przyszłej współpracy krajów Europy Zachodniej z byłymi republikami Związku Radzieckiego, które wciąż przebywają pod dominującym wpływem Rosji – warszawski politolog bardzo negatywnie ocenia imperialistyczną politykę, prowadzoną przez rosyjskie władze, ilustrując wykład za pomocą map i wykresów graficznych. Z jego wypowiedzi wynikało, że Ukraina w oczach Europejczyków jest coraz bardziej postrzegana, jako niezależny gracz na mapie polityki światowej oraz kraj, który jest zdolny uwolnić się spod wpływów Rosji.

Optymistyczne prognozy Kazimierza Woycickiego wzbudziły burzę pytań wśród osób, biorących udział w spotkaniu – studentów, dziennikarzy, przedstawicieli władz obwodowych, organizacji pozarządowych oraz polskich organizacji społecznych. Można by je wszystkie połączyć w jeden wątek: „Czy zdoła Ukraina w krótkim przeprowadzić potrzebne reformy dla podołania korupcji oraz czy można liczyć na pomoc militarną Zachodu wobec rosyjskiej agresji wojskowej”? Z wypowiedzi polskiego politologa wynikało, że jest on wielkim optymistą wobec europejskiej przyszłości Ukrainy. Warto zaznaczyć, że w dyskusjach wyższego szczebla w Niemczech czy Brukseli właśnie Kazimierz Woycicki skutecznie broni ukraińskich interesów, pokazując, że mieszkańcy Ukraińcy mocno różnią się od Rosjan sposobem myślenia oraz nie tolerują „Russkiego mira” na terenie ich własnego państwa.

Spotkanie z Kazimierzem Woycickim w Galerii „Interszyk” trwało blisko trzech godzin, następnie dyskusję kontynuowano już w nieformalnej atmosferze do później nocy. Organizatorami kolejnego spotkania z cyklu polsko – ukraińskiej platformy dyskusyjnej tradycyjnie byli Konsulat Generalny RP w Winnicy oraz „Podolska Agencja Rozwoju Regionalnego”.

Słowo Polskie, zdjęcia – Damian Ciarciński, 21.12.14 r.


{morfeo 709}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *