Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Polaków we Lwowie odwiedzili przedstawiciele Sejmu, Senatu, MSZ i Wspólnoty Polskiej

Polaków we Lwowie odwiedzili przedstawiciele Sejmu, Senatu, MSZ i Wspólnoty Polskiej

W dniach 13-15 marca z Polakami, mieszkającymi na terenie Lwowskiego Okręgu Konsularnego odwiedzili wiceminister Spraw Zagranicznych – Jan Dziedziczak, przewodniczący i wiceprzewodniczący sejmowej i senackiej komisji ds. łączności z Polakami za granicą Michał Dworczyk i Adam Andruszkiewicz, senatorowie Janina Sagatowska i Artur Warzocha, prezes stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Longin Komołowski oraz dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w MSZ – Jacek Junosza-Kisielewski.

Gościom z Warszawy asystowali ambasador RP na Ukrainie – Henryk Litwin oraz konsul generalny RP we Lwowie – Wiesław Mazur.

Głównym celem przyjazdu delegacji była budowa i przyszłość Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego – Domu Polskiego we Lwowie. Temu służyło spotkanie z przedstawicielami środowisk polskich Ziemi Lwowskiej  w KG RP we Lwowie oraz wizyta na terenie budowy.

Goście z Polski przeprowadziły rozmowy z władzami obwodu lwowskiego na czele z przewodniczącym Administracji Obwodowej – Olehiem Syniutką oraz z  przewodniczącym Lwowskiej Rady Obwodowej Oleksandrem Hanuszczynem i merem miasta – Andrijem Sadowym.

Spotkanie z liderami organizacji polskich, w którym wzięło udział ponad 120 osób, było też okazją do omówienia nowej formuły wsparcia finansowego dla Polonii i Polaków za granicą – po przekazaniu przeznaczonych na to funduszy z Ministerstwa Spraw Zagranicznych do Senatu RP.

Jedną z ważniejszych spraw dla Polaków mieszkających we Lwowie jest kwestia zwrotu parafianom kościoła pw. św. Marii Magdaleny, w którym obecnie mieści się Sala Organowa. Polska delegacja złożyła wizytę w tej świątyni, gdzie została przyjęta przez proboszcza Pawła Tomysa oraz przedstawicieli wspólnoty religijnej.  Członkowie delegacji byli także gośćmi Arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, Metropolity Lwowskiego, który przyjął ich w niedawno odnowionej siedzibie Kurii.

Goście z Polski odwiedzili także d. Stanisławów, gdzie zapoznali się z działalnością Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego, istniejącym od 2013 r., oraz spotkała się z merem miasta Rusłanem Marcinkiwem.

Słowo Polskie, na podstawie informacji KG RP we Lwowie, 17.03.16 r.