Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Polaków we Lwowie odwiedzili przedstawiciele Sejmu, Senatu, MSZ i Wspólnoty Polskiej

Polaków we Lwowie odwiedzili przedstawiciele Sejmu, Senatu, MSZ i Wspólnoty Polskiej

W dniach 13-15 marca z Polakami, mieszkającymi na terenie Lwowskiego Okręgu Konsularnego odwiedzili wiceminister Spraw Zagranicznych – Jan Dziedziczak, przewodniczący i wiceprzewodniczący sejmowej i senackiej komisji ds. łączności z Polakami za granicą Michał Dworczyk i Adam Andruszkiewicz, senatorowie Janina Sagatowska i Artur Warzocha, prezes stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Longin Komołowski oraz dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w MSZ – Jacek Junosza-Kisielewski.

Gościom z Warszawy asystowali ambasador RP na Ukrainie – Henryk Litwin oraz konsul generalny RP we Lwowie – Wiesław Mazur.

Głównym celem przyjazdu delegacji była budowa i przyszłość Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego – Domu Polskiego we Lwowie. Temu służyło spotkanie z przedstawicielami środowisk polskich Ziemi Lwowskiej  w KG RP we Lwowie oraz wizyta na terenie budowy.

Goście z Polski przeprowadziły rozmowy z władzami obwodu lwowskiego na czele z przewodniczącym Administracji Obwodowej – Olehiem Syniutką oraz z  przewodniczącym Lwowskiej Rady Obwodowej Oleksandrem Hanuszczynem i merem miasta – Andrijem Sadowym.

Spotkanie z liderami organizacji polskich, w którym wzięło udział ponad 120 osób, było też okazją do omówienia nowej formuły wsparcia finansowego dla Polonii i Polaków za granicą – po przekazaniu przeznaczonych na to funduszy z Ministerstwa Spraw Zagranicznych do Senatu RP.

Jedną z ważniejszych spraw dla Polaków mieszkających we Lwowie jest kwestia zwrotu parafianom kościoła pw. św. Marii Magdaleny, w którym obecnie mieści się Sala Organowa. Polska delegacja złożyła wizytę w tej świątyni, gdzie została przyjęta przez proboszcza Pawła Tomysa oraz przedstawicieli wspólnoty religijnej.  Członkowie delegacji byli także gośćmi Arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, Metropolity Lwowskiego, który przyjął ich w niedawno odnowionej siedzibie Kurii.

Goście z Polski odwiedzili także d. Stanisławów, gdzie zapoznali się z działalnością Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego, istniejącym od 2013 r., oraz spotkała się z merem miasta Rusłanem Marcinkiwem.

Słowo Polskie, na podstawie informacji KG RP we Lwowie, 17.03.16 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code