Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Polak rodem z Podola i Wołynia

Polak rodem z Podola i Wołynia

Pomnik Paderewskiego w Parku Ujazdowskim w Warszawie. Źródło - historiaija.blogspot.comW samym sercu Warszawy w Parku Ujazdowskim znajduje się pomnik Ignacego Jana Paderewskiego, polskiego polityka i kompozytora rodem z Podola i Wołynia, wychowanego przez byłych powstańców listopadowych i styczniowych.

W lipcu bieżącego roku zaszczyt posiadania pomnika Paderewskiego otrzyma także miasto Żytomierz, które było małą ojczyzną tego wybitnego Polaka. W Żytomierzu są pochowani ojciec i przybrana matka Paderewskiego, w Żytomierzu do lat 50. mieszkała jego rodzona siostra Maria, dom której w czasach represji politycznych w latach 30. przyjmował ks. Stanisława Jachniewicza i wszystkich innych katolików Żytomierza. Młodzi Polacy, Żydzi i Ukraińcy uczyli się u niej języka francuskiego, a tymczasem Ignacy Jan Paderewski pracował aktywnie na rzecz odbudowy państwa polskiego po latach zaborów.

W Żytomierzu mieszka chyba największe na Ukrainie skupisko osób polskiego pochodzenia, którzy wywalczyli z powrotem i odbudowali świątynie katolickie po rozpadzie ZSRS. Istnienie tak dużej polskiej wspólnoty było drugim najważniejszym powodem, dlaczego z inicjatywy miejscowych polskich organizacji  społecznych i Konsulatu Generalnego RP powstanie pomnik, upamiętniający Paderewskiego.

Pomysł jego budowy pojawił się jeszcze w 2013 roku. Na początku planowano przywieźć gotowy monument, na co się nie zgodziła miejscowa władza. Potem uzgodniono, że w Żytomierzu zostanie zrealizowany indywidualny projekt budowy pomnika i pod koniec czerwca 2015 roku ruszyły prace z jego montażu.

Pomnik Paderewskiego powstanie na rogu ulic Kijowskiej i Teatralnej, w pobliżu kościoła Św. Jana z Dukli. Przeciwko budowie pomnika wystąpił miejscowy ksiądz, motywując, że „to nie było uzgodnione z parafią”. Miejscowi Polacy natychmiast zebrali ponad 200 podpisów poparcia dla budowy pomnika i zapowiedzieli, że zbiorą dużo więcej, jeżeli budowa pomnika ich ziomkowi, wielkiemu artyście, będzie zagrożona.

Wysokość monumentu Ignacego Jana Paderewskiego wyniesie ponad pięć metrów.

W 2011 roku w Żytomierzu już upamiętniano Paderewskiego w kamieniu. Na muzycznej szkole nr 5 staraniami Żytomierskiego Związku Polaków odsłonięto tablicę jego pamięci.

Jeszcze wcześniej w 2001 roku na gmachu żytomierskiego Domu Polskiego też odsłonięto tablicę upamiętniającą wybitnego Polaka. Od tego momentu Dom Polski w Żytomierzu oficjalnie nosi imię Ignacego Jana Paderewskiego.

Słowo Polskie, 25.06.15 r. , KZ