Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Polacy z Podola, Bukowiny i Wołynia wspólnie obchodzili 99. rocznicę Niepodległości Polski

Polacy z Podola, Bukowiny i Wołynia wspólnie obchodzili 99. rocznicę Niepodległości Polski

Wieczorem 11 listopada w winnickiej restauracji „Welur” ponad 200 zgromadzonych gości wzięło udział w uroczystości z okazji odzyskania 99 lat temu przez Polskę niepodległości.

Razem z Polakami z obwodu żytomierskiego, winnickiego, chmielnickiego i czerniowieckiego oraz duchowieństwem rzymskokatolickim radość podczas tej podniosłej imprezy dzielili przewodniczący Winnickiej Administracji Obwodowej Walerij Korowij, zastępca burmistrza miasta Winnicy Władysław Skalski, działacze kultury, artyści i pedagodzy.

– Pamiętam, jak Polacy z partnerskiego wojewówdztwa świętokrzyskiego ofiarowali nam w pierwszym roku wojny na Wschodzie Ukrainy opatrunki medyczne dla ukraińskich żołnierzy. Przy bandażach leżały rysunki od polskich dzieci z życzeniami bożonarodzeniowymi i pokoju. Kiedy otworzyliśmy te pakunki, to bardzo się wzruszyliśmy – mówił szef winnickiej władz obwodowych.

– Pamiętam swój pierwszy wyjazd do Polski, kiedy mi, jako pionierowi z Ukrainy, Polacy dali w prezencie pierwszą Biblię – dzielił się wspomnieniami z zebranymi Pan Skalski.

Kierownik winnickiego Konsulatu Generalnego RP w Winnicy Wojciech Mrozowski wspomniał o wybitnym Podolaninie Ignacym Janie Paderewskim, urodzonym w Kuryłówce pod Winnicą. – Ten światowej sławy pianista i dyplomata zdołał przekonać USA, Wielką Brytanię i inne kraje by udzielili swego poparcia odradzającemu się państwu polskiemu. Jego przybycie do Polski zaowocowało powstaniem wielkopolskim i potężnym zrywem niepodległościowym – mówił dyplomata.

Spotkanie z okazji Święta Niepodległości Polski w Winnicy tradycyjnie zakończyło się rozmowami przy lampce wina w doborowym towarzystwie. W następnym roku, kiedy Polacy na całym świecie będą obchodzili 100. rocznicę jednego z najważniejszych świąt swojego kalendarza, w stolicy Podola ponownie zabrzmią „Mazurek Dąbrowskiego” i „Pierwsza Brygada”.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił zespół „Cantica Anima” z Baru.

Słowo Polskie, 12.11.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *