Jesteś tutaj: Home » Без рубрики » Polacy z Niemiec śladami kultury polskiej na Wołyniu i Kijowszczyźnie

Polacy z Niemiec śladami kultury polskiej na Wołyniu i Kijowszczyźnie

Przedstawiciele Polonii niemieckiej w Domu Polskim w Żytomierzu

W dniach 9-11 lipca na Żytomierszczyźnie przebywała 45-osobowa grupa przedstawicieli Polonii niemieckiej w ramach projektu „Wyjazd historyczno-edukacyjny Śladami polskości na Wołyniu i Kijowszczyźnie”.

W obwodzie żytomierskim grupa zwiedziła Dowbysz, Radomyśl, Żytomierz oraz Berdyczów.

W Dowbyszu podróżujących gościł proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej ks. Waldemar Pawelec. Spotkanie z Żytomierzem zaczęło się od zwiedzania katedry św. Zofii. O historii świątyni opowiadał ksiądz kapelan Polaków Żytomierszczyzny Ryszard Karapuda. Przyjemną niespodzianką dla gości z Zachodu stało się spotkanie z biskupem seniorem Janem Purwińskim, który podzielił się wspomnieniami o swej pracy kapłańskiej w Berlinie.

Następnie grupa zwiedziła Dom Polski. O działalności placówki gościom opowiadała dyrektor Irena Perszko, o polskiej działalności społecznej w Żytomierzu mówiły Walentyna Jusupowa (prezes Studenckiego Klubu Polskiego) oraz Natalia Iszczuk (prezes Zjednoczenia Szlachty Polskiej).

Wspólną modlitwą przy tablice pamiątkowej Polacy z Niemiec uczciły pamięć Lecha Kaczyńskiego i wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej. Krótką wycieczkę po „polskim Żytomierzu” poprowadziła Natalia Iszczuk. Następnego dnia ks. Ryszard Karapuda towarzyszył grupie podczas zwiedzania polskiego cmentarza. W tym samym czasie na cmentarzu odbywały się pracy porządkowe, których dokonuje grupa wolontariuszy z Polski w ramach projektu „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Członkowie obydwu ekip mieli możliwość wymienić parę słów, Polacy z Niemiec nawet przekazali datek finansowy dla tych prac renowacyjnych.

Projekt „Wyjazd historyczno-edukacyjny Śladami polskości na Wołyniu i Kijowszczyźnie” został wsparty przez Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie ze środków Kancelarii Senatu RP. Uczestnicy projektu – nauczyciele historii i języka polskiego, młodzież z polskich szkół w Niemczech oraz członkowie organizacji polonijnych zrzeszonych w Polskiej Radzie Związku Krajowego w Berlinie. Celem wyjazdu jest edukacja historyczna, oddanie hołdu poległym w walkach o utrwalenie granic Rzeczypospolitej a także podjęcie współpracy polskich środowisk w Niemczech i na Ukrainie. Trasa wyjazdu obejmuje: Łuck, Dubno, Równe, Nowogród Wołyński, Dowbysz, Żytomierz, Berdyczów, Biała Cerkiew, Fastów, Bykownia, Kijów.

Walentyna Jusupowa, prezes Studenckiego Klubu Polskiego, 14.07.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code