Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Z perspektywy Kresów I RP » Polacy w Nieżynie pojednali historię ze współczesnością

Polacy w Nieżynie pojednali historię ze współczesnością

Dzień 21 października miał szczególne znaczenie w długim okresie działalności Nieżyńskiego Kulturalno-Oświatowego Związku Polaków „Aster”. On stał się w pewnym stopniu podsumowaniem rezultatów wielomiesięcznej pracy badawczej. W obecności licznych gości na Uniwersytecie Państwowym zaprezentowano książkę „Polacy z Nieżyna” – naukową pracę, mieszczącą życiorysy wybitnych mieszkańców polskiego pochodzenia, zaczynając od XVI wieku do dziś.

W dniu prezentacji książki odbyło się kilka interesujących wydarzeń. Goście, którzy przyjechali z Kijowa i innych miast, odwiedzili Centrum Kultury Polskiej w Nieżynie, kościół pw. Piotra i Pawła, złożyli kwiaty pod Polskim Memoriałem i zobaczyli rzadkie okazy starodruków w muzeum im. Wasylkowskiego. Oddzielnym punktem programu była wizyta w klasie języka polskiego w Gimnazium nr 16, które nie tak dawno świętowało swoje 25-lecie.

Gogolewska sala w słynnej nieżyńskiej uczelni ledwo zdołała zmieścić wszystkich chętnych wziąć udział w prezentacji nowej książki, poświęconej Polakom, mieszkającym tutaj od czasów I Rzeczypospolitej w granicach województwa czernichowskiego. Słowo powitalne wygłosiła prezes polskiej organizacji „Aster” Feliksa Bielińska, która wymieniła nazwiska najbardziej znanych postaci, opisanych w lekturze. W przedsięwzięciu wzięli udział honorowi goście – Radca Minister Ambasady RP w Kijowie Gerard Pokruszyński, konsul KG RP w Kijowie Agnieszka Rączka, redaktor „Dziennika Kijowskiego” Stanisław Panteluk z małżonką Agnieszką.

Referaty i prezentacje zaprezentowali burmistrz miasta Niżyna Anatolij Linnyk, przewodniczący Nieżyńskiej Rady Rejonowej Oleh Buzun, prorektor Uniwersytetu Nieżyńskiego Oleksander Samojlenko, doktorzy nauk filologicznych Grygorij Samojlenko oraz Pawło Myched, doktorzy nauk historycznych Petro Mocijaka oraz Maksym Potapenko i znany historyk Serhij Zozula.

Materiały, umieszczone w książce „Polacy z Nieżyna” mogą stać się podstawą dla dalszych badań naukowych i publicystyki. Wielu z Polaków, mieszkających w Niżynie przyczyniło się do rozwoju miasta i do dziś odgrywają tutaj ważną rolę.

Dalsze rozmowy i dyskusję odbyły się już w trakcie uroczystej kolacji. Goście niejednokrotnie podkreślali, że dobre stosunki pomiędzy Polską a Ukrainą są ważnie nie tylko dla Nieżyna, lecz dla całej Ukrainy.

Dr psychologii Maria Nakoneczna, Nieżyn, 30.10.15 r.