Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Polacy w Centralnej i Wschodniej Ukrainie w latach 1832-1921

Polacy w Centralnej i Wschodniej Ukrainie w latach 1832-1921

W Polskim Instytucie w Kijowie odbyła się prezentacja ukraińskiego tłumaczenia książki „Polacy w Centralnej i Wschodniej Ukrainie w latach 1832-1921”.

Jej autorami są Marek Mądzik, Mariusz Korzeniowski, Krzysztof Latowic i Dariusz Tarasiuk. W prezentacji uczestniczyli Mariusz Korzeniowski oraz Wolodymyr Samoilenko.

Książka „Polacy w Centralnej i Wschodniej Ukrainie w latach 1832-1921” – to badanie poświęcone historii Polaków, zamieszkujących na terytorium Ukrainy na przełomie XIX-XX wieku w okresie międzywojennym, szczególnie ich wpływom na kulturę oraz rozwój społeczeństwa w tych trudnych czasach. Zaznaczono również zawartość w/w pracy a mianowicie szczegółowy opis dynamiki rozwoju polskich zasiedleń, ludność oraz status socjalny.

Ramki chronologiczne monografii dosyć wyraźne: za punk odniesienia przyjęto rok 1832, w czasie, kiedy w Charkowie stworzono parafie rzymsko-katolicką, co stanowi moment w procesie formowania polskich kolonii na tych terenach, a za datę końcową umowę pokojową między Rzeczpospolitą i Rosją Radziecką w Rydze w marcu 1921 roku.

Sergiy Porowczuk, 19.09.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code