Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Polacy odbudowują na Ukrainie obserwatorium z czasów II RP

Polacy odbudowują na Ukrainie obserwatorium z czasów II RP

Źródło - wikipediaBlisko 2 milionów hrywien (ponad 300 tys. złotych) zainwestowało polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Warszawski Uniwersytet w odbudowę na górze Pop Iwan obserwatorium astronomicznego z czasów II RP.

Ukończony w 1938 roku obiekt był przeznaczony dla specjalistów z Uniwersytetu Warszawskiego. Swoją funkcję pełnił zaledwie przez dwa lata. Po tym, jak rozpoczęła się II wojna światowa obserwatorium przejął ZSRS. Ostatnie badania prowadzono tutaj w czerwcu 1941 r.

Zaczynając od 2011 roku Polska sfinansowała kilka etapów prac z odbudowy obserwatorium. W 2011 roku Przykarpacki Uniwersytet im. Stefanyka przekazał na ten cel 58 tys. hrywien. Polska w tym samym roku przekazała stronie ukraińskiej 351 tys. hrywien. W roku 2013 Polacy przekazali na odbudowę obserwatorium 978 tys. hrywien, w 2014 roku – 254 tys. hrywien – powiedział rektor Uniwersytetu Narodowego w d. Stanisławowie Igor Cependa.

Po remoncie z obserwatorium na pograniczu iwano-frankowskiego i zakarpackiego obwodów będą korzystali badacze nieba z Polski oraz Ukrainy. Oprócz bezpośrednio obserwatorium na szczycie góry Pop Iwan będzie funkcjonowała stacja sejsmologiczna, ośrodek badawczy flory i fauny Karpackiego Parku Narodowego, międzynarodowa stacja meteorologiczna oraz ośrodek turystyczny. Oprócz tego przy obserwatorium będzie dyżurowała brygada ratowników górskich, którzy specjalizują się na operacjach ratunkowych w rejonie Czarnogórskiego grzbietu Karpat.

Byłe polskie obserwatorium znajduje się na wysokości 2018 metrów nad poziomem morza.

Słowo Polskie, na podstawie informacji Tamary Semenenko, 03.11.15 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code