Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Pojawiło się ryzyko odpływu ukraińskich migrantów zarobkowych z Polski do Niemiec

Pojawiło się ryzyko odpływu ukraińskich migrantów zarobkowych z Polski do Niemiec

“Obcokrajowcy będą nadal wsparciem dla krajowego rynku pracy, jednak potencjał migracyjny Ukrainy wyczerpuje się” – twierdzą analitycy PKO BP.

Zgodnie z prognozami fachowców już na początku przyszłego roku Niemcy szerzej otworzą swój rynek pracy dla pracowników spoza UE. Z badania przeprowadzonego przez Work Service wynika, że z Polski może tam wyjechać nawet 59 proc. Ukraińców. W Niemczech będą mogli zarobić legalnie znacznie więcej. Polska nie będzie już dla nich tak atrakcyjna.

O desperacji w branży świadczy ruch Budimeksu, który chce zatrudnić 1,1 tys. osób do końca 2019 r. roku i oferuje za pomoc w rekrutacji do 2 tys. zł premii od osoby. “Szacujemy, że 20–25 proc. pracujących w Polsce na budowach to osoby z Ukrainy i Białorusi, bez nich branża nie byłaby sobie w stanie poradzić. Obsługa kontraktów wymaga u nas zatrudniania co roku 700–800 ludzi, bo do automatyzacji czy robotyzacji budownictwa potrzeba nam jeszcze 20 lat” – mówił dziennikarzom Rzeczpospolitej w Krynicy prezes Budimeksu Dariusz Blocher.

Ratunkiem może być mocne podwyższenie stawek dla Ukraińców oraz szukanie przyszłych pracowników w innych państwach, m.in. na Białorusi.

W drugiej połowie 2018 r. liczba cudzoziemców, którzy opłacają w Polsce składki na ubezpieczenia społeczne, czyli pracują legalnie, wzrosła do przeszło 569 tys. – wynika z danych ZUS. Zdecydowaną większość, bo aż 426 tys., stanowią Ukraińcy.

Słowo Polskie na podstawie informacji rp.pl, 31 października 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code