Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Pojawiła się publikacja poświęcona 6 Armii WP w okresie wojny z bolszewikami w 1920 roku

Pojawiła się publikacja poświęcona 6 Armii WP w okresie wojny z bolszewikami w 1920 roku

Książka przedstawia losy 6 Armii WP w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. Oprócz przedstawienia działań bojowych sporo miejsca poświęcono zagadnieniom organizacyjnym i logistycznym.

Dodatkowym walorem jest najobszerniejsza – jak dotąd – obsada personalna jednostek.

6 Armia była jednym z wyższych związków operacyjnych najdłużej działających w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. W jej skład wchodziło w różnych okresach w sumie jedenaście wielkich jednostek. Stoczyły one wiele bitew, bojów i potyczek, które trwale wpisały się w dzieje Wojska Polskiego.

W tym chwalebne wyróżnione na Grobie Nieznanego Żołnierza miejsca takich pól bitewnych, jak Chorupań, Dytiatyn, Nastasów i Zadwórze, do których można dodać np. Wołoczyska, Biłkę Szlachecką, Kurowice, Łanowce czy działania lotnictwa 6 Armii w drugiej dekadzie sierpnia pod Lwowem.

W szeregach 6 Armii kunszt dowódczy wykazali na różnych szczeblach m.in. generałowie Wacław Iwaszkiewicz, Władysław Jędrzejewski, Franciszek Krajowski oraz płk Marian Kukiel, płk Stanisław Burhardt-Bukacki, rtm. Roman Abraham, mjr Mieczysław Boruta-Spiechowicz, ppłk Antoni Szylling, kpt. Eugeniusz Żongołłowicz, którzy generałami zostali w późniejszych latach.

Wydawcą publikacji jest polski Instytut Pamięci Narodowej. Objętość stron: 1312. Autorem tekstu jest Arkadiusz Tuliński.

Sergij  Porowczuk za: IPN, 11 lutego 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code