Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Pojawił się drugi tom polskojęzycznych artykułów Iwana Franki

Pojawił się drugi tom polskojęzycznych artykułów Iwana Franki

Iwan Franko za swojego życia opublikował ponad 1150 artykułów w języku polskim i około 150 w języku niemieckim.

Pisał nie tylko po ukraińsku. W 2016 roku Iwan Matkowski, naukowiec z Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Drohobyczu oraz Ihor Rozłucki rozpoczęli realizację projektu, poświęconego odkryciu mało znanych stron twórczości publicystycznej ukraińskiego pisarza i polityka.

Cztery lata temu ukazał się ich wybór polskojęzycznych artykułów o literaturze Iwana Franki pt.: „Iwan Franko. Szkice o literaturze”. W 2019 r. ukazał się drugi tom artykułów, które Franko pisał do prasy polskojęzycznej pod koniec XIX wieku (i to nie tylko w Galicji). Tym razem w publikacji zatytułowanej „Iwan Franko. Wśród Rusinów, Polaków i Żydów ”(po polsku:„ Iwan Franko. W kręgu Rusinów, Polaków i Żydów”) zamieszczono artykuły o tematyce politycznej. Iwan Franko publikował artykuły polskojęzyczne (na różne tematy) w latach 1877-1897 w gazetach wydawanych m.in. we Lwowie, Krakowie, Warszawie i Sankt Petersburgu, czyli w miastach wchodzących wówczas w skład dwóch imperiów – Austro-Węgier i Rosji. Kompilatorzy planują wydanie 10 tomów tematycznych z polskojęzycznymi artykułami Franki.

Jak już wspomnieliśmy, pierwsza książka zawiera teksty o tematyce literackiej. Kolejnym etapem była publikacja publicystyki politycznej Iwana Franki na temat Ukraińców, Polaków i Żydów. W swoich artykułach na tematy polityczne Franko występuje jako rzecznik dialogu między Ukraińcami, Polakami i Żydami. W tomie drugim, o którym teraz mówimy, znajdują się 42 artykuły, z których 7 omawia kwestię żydowską. Możemy mieć nadzieję, że książka „Iwan Franko. W kręgu Rusinów, Polaków i Żydów” znajdzie wdzięczne grono czytelników zarówno w Polsce (wśród badaczy stosunków międzyetnicznych tamtego okresu), jak i na Ukrainie, gdzie polskojęzyczne dziedzictwo Iwana Franki znane jest wąskiemu kręgowi czytelników. Organizacją, która została ukraińskim partnerem projektu, jest Chrześcijański Demokratyczny Związek Polaków w Winnicy. Publikacja została sfinansowana przez Senat RP w ramach projektów wsparcia Polaków za granicą, w szczególności w krajach byłego ZSRS, realizowanych przez Fundację Pomocy Polakom na Wschodzie.

Sergij Porowczuk na podstawie informacji Polskiego Radia, 24 stycznia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code