Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Pojawiła się nadzieja na częściową renowację zamku w Międzyborzu

Pojawiła się nadzieja na częściową renowację zamku w Międzyborzu

Kilkudziesięcioosobowa grupa ukraińskich wolontariuszy podjęła się wyzwania częściowej renowacji wszystkich 150 szpili twierdzy w Międzyborzu (obw. chmielnicki).

W czasie wolnym od pracy studenci, naukowcy lekarze, kolejarze a nawet uciekinierzy z Donbasu pracują w podziemiach i na murach zamkowych twierdzy przy ujściu Bużka do Bugu. Twierdza w Międzyborzu jest bodaj że jedyną po Kamieńcu Podolskim zabytkiem fortyfikacyjnym, sięgającym korzeniami XV wieku. W ostatnich latach zamek wskutek braku prac konserwacyjnych i renowacji powoli zmienia się w gruzy…

Wszyscy woluntariusze, zaangażowani w odbudowę zabytku, przeszli przez specjalne szkolenie, bowiem robota na takich wysokościach wymaga dużego doświadczenia i umiejętności. Na czele zespołu stoi Innikentij Tiurin, który od kilkunastu lat zajmuje się przemysłowym alpinizmem i wie, jak bezpiecznie wciągać materiały na wysokie obiekty i tam pracować. – Chcemy spróbować odnowić wszystkie „zęby” na murach twierdzy, bowiem przez działanie czasu i natury one po prostu spadają na ziemię. Za dwa lata pozostanie tylko nieliczna ich część, jeżeli niczego nie zrobimy – mówi Innokentij.

Materiały budowlane udostępnili sponsorzy prywatni. Do końca lata wolontariusze planują oczyścić z gruzu podziemia międzyboskiego zamku i odnowić wszystkie 150 szpile tego zabytku.

Do 1831 roku zamek w Międzyborzu znajdował się we własności Czartoryskich. Po powstaniu listopadowym został skonfiskowany przez władze rosyjskie. W 1790 roku stacjonowała tutaj dywizja Tadeusza Kościuszki.

Franciszek Miciński, 13.07.15 r.


{morfeo 898}

{youtube}{/youtube}

3 komentarze

  1. Rzeczywiście, nazwa pochodzi od „między Bohami” (rzeka Boh), gdyż miejscowość leży przy ujściu Bużka do Bohu na historycznym Podolu.
    Tym nie mniej, pod koniec roku 1918 w miejscowości powstała „Międzyborska Republika Ludowa”, czyli nie pamiętano źrodłosłowu.

  2. Miasteczko na Podolu, o którym chodzi, sie nazywa MIĘDZYBÓŻ, lecz nie Międzyborz. Ten drugi jest w wojewódstwie Dolnoszląskim, a nie w Ukrainie

    • Ma pan rację, panie Igorze

Comments are closed.