Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Relacja z muzyczno-literackiego wieczoru Miłosza w Winnicy

Relacja z muzyczno-literackiego wieczoru Miłosza w Winnicy

Rok 1980…Rok, który zmieni Polskę… Europę… cały Świat! Rok, który da nowe nadzieję na wolność i swobodę nie tylko Polakom a i wszystkim tym, kto przez długie lata i ogromne mury był odizolowany i oderwany od podstawowych wartości cywilizacyjnych…

Rok 1980 był również rokiem zniesienia muru z wierszy poety, skazanego przez władze komunistyczne na zapomnienie. Znany był przede wszystkim wąskiemu gronu specjalistów, bo zakazywana była w Polsce nie tylko publikacja jego utworów, ale nawet wymienienie jego nazwiska.

Takimu słowami w sali winnickiego muzeum krajoznawczego na Sobornej rozpoczął się wieczór muzyczno-literacki, poświęcony 100-nej rocznicy urodzin Czesława Miłosza.

W zaciszu muzeum zebrałą się Polonia obwodu winnickiego, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego z winnickiego KG RP, przedstawiciele miejscowych władz oraz inni zaproszeni goście, by bliżej poznać sylwetkę jednego z największych poetów, prozaików, eseistów i historyków literatury XX wieku.

W trakcie imprezy można było posłuchać wybranych wierszy Miłosza w wykonaniu młodzieży polonijnej z całego obwodu winnickiego, niektóre wiersze w nagraniu czytał sam autor, zobaczyć na dużym ekranie zdjęcia z wczesnych – wileńskich lat życia poety i tuż przed śmiercią w 2004 roku. Prowadzący przedstawił zebranym cały życiorys Miłosza, akcentując i na wczesnym „katastroficznym” ukierunkowaniu jego wczesnej twórczości, na zychwycie przez pewien okres ideologią komunistyczną, na późniejszym pożałowaniu tego i dojrzałej poezji już pisanej w Stanach i Europie Zachodniej przed i po otrzymaniu w 1980 roku nagrody Nobla za całokształt twórczości.

Kilka tygodni wcześniej w Winnicy odbył się konkurs poetycki z recytowania poezji Miłosza, młodzież już była przygotowana do czytania dość trudnej poezji tego poety, prezentując wysoki poziom artystyczny.

Oprawę muzyczną tworzyły Irena Godna na fortepianie, Swietłana Iskra – wokal, a uwieńczeniem wieczoru stał się występ słynnego kameralnego zespołu muzycznego „Arkaty”, który mistrzowsko wykonał kilka utworów polskich kompozytorów XIX wieku – Chopina oraz Ogińskiego.

Kończy się pierwsza część imprezy, Pani Alicja Ratyńska-główny organizator wieczoru prosi na scenę Łarysę Kowałenko-przedstawiciela obwodowego kuratorium oświaty do wręczenia nagród zwycięscom poetyckiego konkursu do 100-lecia narodzin Miłosza. Wśród zwycięsców – nie tylko winniczanie. Na scenie stoją przedstawiciele z całego obwodu – co świadczy o owocnej pracy miejscowych ośrodków polonijnych.

Na koniec przyjemne słowa można było poczuć od konsula generalnego winnickiego KG RP Pana Krzysztofa  Świderka. On odznaczył „najwyższy od lutego ubiegłego roku poziom artystyczny tej imprezy na terenie całego okręgu konsularnego”, podziękował organizatorom i młodym uczestnikom, recytującym Miłosza i zapewnił, że Polska zawsze będzie wspierała Polonię w takich i innych zachodach.

Zdjęcie z imprezy

{morfeo 91}

oraz wideo

{vimeo}32682451{/vimeo}

{vimeo}32680050{/vimeo}

{vimeo}32695838{/vimeo}


 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *