Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Pożegnalne zajęcie z polskiego w SP „Kresowiacy”

Pożegnalne zajęcie z polskiego w SP „Kresowiacy”

W ostatnim dniu maja uczniowie polskiej sobotnio-niedzielnej szkoły, działającej przy winnickim stowarzyszeniu polonijnym „Kresowiacy” zebrali się na pożegnalnym zajęciu z języka polskiego.
Ostatnie zajęcie nie przebiegało jak zwykle z ćwiczeniami gramatycznymi i czytaniem tekstu po polsku, a w nieco innym formacie – uroczystej imprezy z wręczeniem dyplomów, recytowaniem wierszy w języku polskim i oczywiście – na koniec wspólnym piciem kawy i herbaty.
Na początku prezes „Kresowiaków” Jerzy Wójcicki przypomniał krótko obecnym o wspólnie spędzonych chwilach na imprezach z okazji polskich świąt patriotycznych, świąt religijnych, wyjazdach na sprzątanie polskiej nekropolii w Brahiłowie, wyróżnił niektórych uczniów za udział w polonijnych i sportowych konkursach, jak np. quiz do Euro-2012 czy korczakowski konkurs „Nie ma dzieci, są ludzie”. 
Następnie słowa podziękowania do zarządu organizacji za owocną współpracę i za kubek dobrej kawy wygłosił pan Henryk Przywrzej – polski nauczyciel z MENu, który, jak mamy nadzieję, w kolejnym roku też pozostanie na Ukrainie, nie zważając na niektóre trudności i będzie nadal uczył naszych podolskich Kresowiaków języka i historii Polski. Pan Henryk wykazał się wyśmienitym wykładowcą,  co zresztą widać po „absolwentach” pierwszego roku zajęć w polskiej szkole. Wszyscy uczniowie już samodzielnie czytają polskie teksty i wiedzą jak porozumieć się w codziennych sytuacjach życiowych w polskim towarzystwie.
Osiem osób, tych którzy najlepiej sobie radzili z ćwiczeniami i nie opuszczali bez poważnych powodów zajęć prezes polonijnej organizacji nagrodził dyplomami, potwierdzającymi ukończenie I roku zajęć z języka polskiego w SP „Kresowiacy”, a dzieci członków organizacji polonijnej po kolei recytowali wiersze w języku polskim, za co też otrzymali w nagrodę albumy i kredki.
Wieczór dobiegł do końca w towarzyskiej atmosferze przy wspólnym stole za kawą i herbatę. Jako ostatnie zadanie w tym roku szkolnym, każdy uczeń miał wygłosić toast… w języku polskim. Każdy sobie dobrze poradził z tym zadaniem, wszystkie toasty były nagradzany burzą owacji. Oczywiście nie było mowy o piciu żadnych napojów alkoholowych.
Pierwszy rok zajęć był dobrym startem dla polskiej sobotnio-niedzielnej szkoły przy SP „Kresowiacy”. Można z pewnością powiedzieć, że kolejny rok zaowocuje kolejną – już młodszą grupą uczniów, a starsza będzie coraz to dalej wnikać w zakamarki i tajemnice języka historii Polski –  kraju przodków dla wielu z uczniów tej szkoły.

Zdjęcia z imprezy:

{morfeo 140}

Wiersze, które recytowali dzieci

Chociaż słońce jasno świeci,
Trochę smutne są dziś dzieci.
Czas uścisnąć sobie ręce,
I pożegnać najgoręcej.
Żegnaj luby nasz Henryku,
Lato minie szybko, więc.
Wracaj znowu do nas wraz,
A my dziś żegnamy was.

Kasia i Nastia Kińdzierscy

Już koniec roku , minął czas,
Radosne wakacje czekają nas
Choć w polskiej szkole było nam wesoło,
Dzisiaj je żegnamy, by witać góry, lasy wokoło
Musicie nowych nazbierać sił
By każdy z was zadowolony był
By z nowym rokiem po odpoczynku wesołym
Powitać progi naszej polskiej szkoły!

Ira Wójcicka

Pojedziemy na wakacje
Razem z mamą, razem z tatą
Zabierzemy piłkę, namiot
I skakankę, co ty na to
Słońce, woda, las już czeka
Wszystkie dzieci woła.
Zabawimy się wesoło
Przed powrotem do polskiej szkoły.

Taras Siwajew (czytał tata)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code