Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Podwójna radość w Tywrowie

Podwójna radość w Tywrowie

Od razu dwa bardzo ważne wydarzenia miały miejsce 25 lipca w Tywrowie (obw. winnicki) – odpust, poświęcony Matce Bożej Tywrowskiej oraz ponowna konsekracja klasztoru ojców Oblatów połączona z poświęceniem Młodzieżowego Centrum Św. Jana Pawła II.

W tym samym czasie na terenie parafii trwał VI Młodzieżowy Festiwal „Tchnienie Życia”, w związku z czym radość parafian mogli rozdzielić ponad sto młodych ludzi z całej Ukrainy.

Sanktuarium Maryjne w Tywrowie kiedyś było znane na cały świat. Tysiące pielgrzymów modliło się pod słynącym z wielu łask obrazem Matki Bożej. Teraz w kościele mieści się jego kopia. Oryginał zaginął w latach bolszewizmu, kiedy Sanktuarium zostało zdewastowane przez „ludową władzę”. W przeciągu ostatnich pięciu lat ojcowie Oblaci, którzy opiekują się parafią,  remontują zabytkowy zespół architektoniczny. W obecnej chwili został ukończony remont części mieszkalnej, w której mieści się klasztor oraz poddasze, gdzie funkcjonuje Centrum Jana Pawła II. W bieżącym roku około stu dzieci spędzili tu „Wakacje z Bogiem”.

Podczas uroczystości Nuncjusz Apostolski arcybiskup Tomas E. Gullicson rekonsekrował klasztor, poświęcił Centrum i celebrował Mszę odpustową. Przedstawiciel Watykanu najwyższego szczebla odwiedził Tywrów po raz pierwszy. W święcie parafialnym uczestniczyli także przedstawiciele władz miasta i obwodu. Uroczystość tradycyjnie odbyła się na ołtarzu polowym obok świątyni. Koncelebrowało Mszę dziesięcioro innych duszpasterzy. Po Mszy Nuncjusz powtórzył akt poświęcenia Ukrainy Najświętszemu Sercu Maryi i ruszył na czele procesji wokół Sanktuarium.

Zaledwie trzecia część z całości została odnowiona w chwili obecnej. Na Obłatów i wiernych czeka najtrudniejsze zadanie – remont kościoła, gdzie w czasach totalitaryzmu komunistyczne władze urządziły fabrykę plastiku. Trwają prace przygotowawcze do wymiany dachu, zaczęto odnawiać fasadę…

Olena Kaczurowska, 27.07.15 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code