Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Podsumowanie projektu „Czas Fedeckiego” w Żytomierzu

Podsumowanie projektu „Czas Fedeckiego” w Żytomierzu

W dniu 7 kwietnia br. na posiedzeniu komitetu wykonawczego Żytomierskiej Miejskiej Rady pięć lokalnych organizacji społecznych podsumowało projekty, realizowane w roku 2020 za koszt budżetu miasta.

Wśród tych pięciu organizacji, znalazła się również organizacja Studencki Klub Polski, która w ubiegłym roku otrzymała środki na realizację wystawy fotograficznej „CZAS FEDECKIEGO”.

Jesteśmy dumni, że nasz projekt, został godnie oceniony przez komisję konkursową, co pozwoliło przedstawić społeczności żytomierskiej pracę wybitnego fotografa, kinematografa XIX wieku, Alfreda Fedeckiego.

Otwarcie wystawy, w ubiegłym roku, ze względu na pandemię, odbyło się online. Jednak, aby jak najwięcej osób mogło zapoznać się z pracami znanego fotografa, zaproponowaliśmy w sieciach internetowych quiz – umieszczając prace, a wszyscy chętni mieli możliwość zobaczyć, kto z znanych osób tego czasu przedstawiony na tych zdjęciach. Cieszymy się bardzo, że nasz quiz wywołał duże zainteresowanie wśród mieszkańców miasta i obwodu. Sala wystawkowa była otwarta dla wszystkich chętnych, zobaczyć na żywo wystawę, z przestrzeganiem zasad kwarantanny, i działała do końca 2020 roku.

Projekt został realizowany przy wsparciu Żytomierskiej Rady Miasta w ramach wsparcia finansowego realizacji projektów socjalno-kulturalnych z budżetu w obszarze kultury.

Inicjatorem i organizatorem projektu jest Studencki Klub Polski. Partnerami realizacji projektu są natomiast: Gnatyuk Art. Center, Szkoła fotograficzna Włodzimierza Ogloblina z Charkowa oraz Żytomierskie Kolegium Kultury i Sztyki im. Iwana Ohijenki.

Dziękujemy członkom komisji konkursowej i komitetu wykonawczemu Żytomierskiej Miejskiej Rady – za wsparcie naszego Projektu! Cieszymy się niezmiernie, że wspólnie z władzami miasta możemy realizować projekty kulturalne, które wzbogacają naszą wiedzę, dają możliwość rozwoju i dumy, za wielkich naszych rodaków!

Informacja:

Alfred Fedecki urodził się w 1857 roku w Żytomierzu w polskiej rodzinie. Wykształcenie fotograficzne zdobył w Akademii Sztuki w Wiedniu. Pracę zawodową rozpoczął w Kijowie pod kierunkiem znakomitego fotografika, Włodzimierza Wysockiego. Następnie w 1886 r. otworzył własne atelier fotograficzne w Charkowie. W swojej samodzielnej pracy artystycznej Fedecki zaczął odchodzić od obowiązującej statycznej „rodzinnej” kompozycji zdjęcia w kierunku „malarskiego” portretowania osób. Nowatorskie, jak na owe czasy, zdjęcia przyniosły artyście dużą popularność oraz liczne nagrody na krajowych i zagranicznych wystawach. Jego wysokie umiejętności doceniły czołowe osobistości życia politycznego i artystycznego. Współpracował z wieloma wydawnictwami, a jego prace były zamieszczane w najbardziej poczytnych czasopismach tego czasu. Alfred Fedecki interesował się także wszelkimi nowościami technicznymi, które starał się wykorzystywać w fotografii. Często w swojej pracy eksperymentował, m.in. podjął próby zapisywania dźwięków, zastosowania artystycznego fotografii rentgenowskiej, wykonywał pierwsze kolorowe fotografie, a także jako pierwszy zorganizował publiczny pokaz kinematograficzny w Charkowie. Zmarł w Mińsku, pochowano go w Charkowie.

Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski w Żytomierzu, 14 kwietnia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code