Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Podsumowanie drugiej edycji Akcji Pomocy Polaków na Wschodzie w Pałacu Prezydenckim

Podsumowanie drugiej edycji Akcji Pomocy Polaków na Wschodzie w Pałacu Prezydenckim

6 marca w Pałacu Prezydenckim podsumowano drugą edycję Akcji Pomocy Polaków na Wschodzie.

Prezydent Duda przypomniał, że pomysł pomocy Polakom ze Wschodu narodził się w środowisku amerykańskiej Polonii, która zaczęła pomagać swoim rodakom z okolic Lwowa. Oni wystąpili do Kancelarii Prezydenta, żebyśmy instytucjonalnie włączyli się w tę akcję.

Dla „Kancelarii Prezydenta to duża akcja”. – To jest coś, co ma w sobie taką niezwykłą moc, zwłaszcza w roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości. To bardzo mocno chciałbym zaakcentować” – powiedział prezydent RP.

Akcja realizowana była poprzez Biuro ds. Kontaktów z Polonią i Polakami za Granicą. W 2017 r. pracownicy Kancelarii Prezydenta odwiedzili rodaków mieszkających na Ukrainie, w Mołdawii, Rumunii i Kazachstanie. W sumie dobyło się 6 wypraw.

Prezydent Polski Andrzej Duda podziękował także wszystkim pokoleniom, które nie tylko przechowały polską kulturę i tradycję, ale przede wszystkim ją przekazały. „I to jest coś, co z punktu widzenia państwa polskiego i nas jako społeczeństwa i polskiego narodu, jest elementem nieocenionym. Kiedy na to 100-lecie niepodległości mówię, że chciałbym, żeby Polacy na całym świecie je przeżywali niezależnie, gdzie mieszkają, bo przecież są wszędzie, to właśnie mówię o tej jedności tego pnia wspólnego, z którego wszyscy wyrośliśmy” – dodał Prezydent.

W spotkaniu podsumowującym akcję wzięli udział ministrowie z Kancelarii Prezydenta RP, m.in. sekretarz stanu Paweł Mucha, Adam Kwiatkowski, Andrzej Dera, doradcy prezydenta, podsekretarz stanu Bartosz Cichocki, Artur Warzocha, szefowie kancelarii Sejmu i Senatu, przedstawiciele polskich placówek dyplomatycznych, Kościoła katolickiego, szefowie szkół polonijnych i organizacji pomocowych, a także rodacy mieszkający na Wschodzie.

Uroczystość uświetniły występy zespołów ze Wschodu. Przed Prezydentem Polski i gośćmi gromadzonymi na koncercie w Pałacu Prezydenckim wystąpiła grupa break-dance z parafii Matki Bożej Fatimskiej w Dowbyszu.

„Dla mnie było to niesamowite wydarzenie. To nie była zwykła akcja dziękczynna, podsumowująca całe wydarzenie w ciągu roku, te sześć wyjazdów kancelarii prezydenta z pomocą Polakom na wschodzie. Ale to dla mnie było takie szczególne wydarzenie, bo generalnie celem mojego życia, celem mojej drogi kapłańskiej jest pomagać ludziom spełniać ich marzenia. I to co stało wczoraj, ten występ chłopaków w pałacu prezydenckim, to była część realizacji tych marzeń, ich marzeń, jakie staram się spełniać” – powiedział proboszcz parafii Waldemar Pawelec pod czas programu telewizyjnego na TV Polonia „Halo Polonia”.

Walentyna Jusupowa, zdjęcia Grzegorz Jakubowski, 10.03.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code