Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Podsumowanie 52. posiedzenia Konferencji Biskupów Kościoła Rzymskokatolickiego na Ukrainie

Podsumowanie 52. posiedzenia Konferencji Biskupów Kościoła Rzymskokatolickiego na Ukrainie

W dniach 27-28 marca 2019 roku w Wyższym Seminarium Duchownym w Brzuchowicach niedaleko Lwowa odbyło się 52. posiedzenie plenarne Konferencji Biskupów Kościoła Rzymskokatolickiego na Ukrainie.

Wziął w nim udział Nuncjusz Apostolski na Ukrainie abp Claudio Gugerotti, który wspomniał m.in. o sytuacji społeczno-politycznej na Ukrainie.

Bp Grzegorz Kaszak z diecezji sosnowieckiej (Polska) opowiedział o trosce pasterskiej biskupów o współczesną rodzinę. Zaproponował pasterzom praktyczne rady w zakresie udzielania pomocy rodzinom w dzisiejszym sekularyzowanym świecie.

Abp Mieczysław Mokrzycki opowiedział o spotkaniu przewodniczących Konferencji Biskupów z Papieżem Franciszkiem, które odbyło się w lutym b.r. w Watykanie. Tematem spotkania była obrona nieletnich przed nadużyciami i przemocą. Omówiono dwa dokumenty, dot. obrony nieletnich, zatwierdzone przez Konferencję Biskupów Kościoła Rzymskokatolickiego na Ukrainie.

O sprawach zakonów męskich i żeńskich poinformował bp Edward Kawa OFMConv, o sprawach zaś związanych z duszpasterstwem młodzieży – bp Jan Sobiło.

Bp Witalij Krywicki SDB opowiedział o pracy Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych, której obecnie przewodniczy.

Bp Stanisław Szyrokoradiuk podzielił się informacjami o działalności „Caritas-Spes” i posłudze pasterskiej kapelanów wojskowych.

Bp Leon Dubrawski OFM opowiedział o działalności Instytutu Nauk Teologicznych w Gródku (obw. chmielnicki).

Bp Antal Majnek OFM mówił o duszpasterstwie Romów na Zakarpaciu.

Bp Jacek Pyl OMI zapoznał obecnych z szeregiem spraw, związanych z działalnością Komisji Liturgicznej. Przedstawił wydanie IV tomu Lekcjonarza i Rytuału Modlitw na Wielki Tydzień i Triduum Paschalne ze śpiewem.

Biskupi zatwierdzili tekst V tomu Lekcjonarza, który za zgodą Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ukaże się do użytku w parafiach.

Bp Radosław Zmitrowicz OMI przekazał biskupom podręcznik katechetyczno-modlitewny do użytku w parafiach podczas Roku Świętości Małżeństwa i Rodziny. Podręcznik zawiera katechezy, modlitwy i nabożeństwa. Biskup również mówił o przygotowaniu Kongresu rodzin, który odbędzie się 20-22 września 2019 roku w Szarogrodzie i Winnicy.

Konferencja zachęca wiernych do wzięcia licznego udziału w Kongresie.

Biskupi ustalili I sobotę września jako Wszechukraiński Dzień Pamięci i Modlitwy za Ofiary Wiary w XX wieku, główne uroczystości którego odbędą się w Tywrowie.
Konferencja zachęca wiernych do wzięcia udziału we Wszechukraińskim Marszu w Obronie Praw Dzieci i Rodzin, który odbędzie się w Kijowie 8 czerwca 2019 roku.

Na zakończenie plenarnego posiedzenia biskupi udzielili apostolskiego błogosławieństwa wiernym.

Kolejne, 53. plenarne posiedzenie Konferencji zaplanowano na 29-30 listopada 2019 roku we Lwowie.

Irena Rudnicka na podstawie informacji KEU, kmc.media, 10 kwietnia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code