Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Podolski kościół otrzymał przywilej Watykanu

Podolski kościół otrzymał przywilej Watykanu

Fot. doroga.in.ua

Z okazji 650. rocznicy założenia podominikańskiego kościoła św. Mikołaja, biskupa Miry  w Kamieńcu Podolskim, Stolica Apostolska udzieliła wszystkim wiernym odpustu.

Odpust (zupełny) można uzyskać po wykonaniu następujących warunków: przebywanie w stanie łaski uświęcającej, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, przyjęcie Komunii świętej i modlitwa w intencji Ojca Świętego. I ostatni warunek – to odwiedzenie tej świątyni w Roku Jubileuszowym, który trwa od 9 maja do 6 grudnia.

Dni uroczyste, podczas których wierni otrzymają specjalne błogosławieństwo papieskie, wskazane w dekrecie Penitencjarii Apostolskiej, to 9 maja – przeniesienie relikwii św. Mikołaja z miasta Miry do włoskiego Bari i 6 grudnia – Dzień św. Mikołaja, a także główne uroczystości dominikańskie: 8 sierpnia – św. Dominika i 7 października – Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca. W tym roku obchodzi się także 450. rocznicę zwycięstwa nad Turkami pod Lepanto, którą przypisuje się właśnie wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny i mocy modlitwy Różańcowej. Warto zauważyć ponadto, że w przeszłości w jednym z ołtarzy kamienieckiego kościoła św. Mikołaja znajdował się cudowny obraz Matki Bożej, który zginął w okresie sowieckim, a do Bractwa Różańca Świętego miało zaszczyt należeć wielu szlachetnych kamienieckich katolików  i osób publicznych.

Choć pierwsza wzmianka o świątyni pochodzi z 1370 r., ze względu na lockdown obchody rocznicowe zostały przeniesione na 2021 r., zwłaszcza, że zbiega się ta data z 800. rocznicą śmierci świętego Dominika Guzmana (1170-1221), założyciela zakonu dominikanów, którzy zbudowali tę świątynię i opiekowali się nią aż do połowy XIX wieku.

Wszyscy pielgrzymi odwiedzający tę świątynię, jak również oczywiście parafianie, będą mogli uzyskać zupełny odpust podczas Roku Jubileuszowego trwającego od 9 maja do 6 grudnia 2021 r.

Lidia Baranowska za: KMC, 16 maja 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code